Trekvartsengen er et godt alternativ

Trekvartsengen er perfekt til dig der godt kan lide at have meget plads, når du sover alene, eller godt kan lide at sove tæt, hvis I sover to personer i samme seng.

Trekvartsenge måler som regel 140 cm i bredden. Derfor er den et oplagt valg til dig er fylder meget i sengen, samtidig med, at der også er plads til en ekstra i sengen, hvis behovet for dette skulle opstå. Den fylder naturligvis også mindre end en standard dobbeltseng der typisk er 180 cm i bredden. Derfor er den også et godt valg til boliger eller værelser med begrænset plads.

Perfekt til teenageværelset eller studieboligen

En trekvartseng er et oplagt valg, hvis din teenager skal have en ny seng. Her er ofte ikke uanede mængder plads, og derfor er det også rart, at sengen ikke optager al pladsen. Trekvartsengen tillader også overnattende besøg fra venner eller kæreste, uden at man skal ligge alt for tæt.

Køber man en seng af god kvalitet, kan de fleste senge holde i 10-15 år, hvilket også gør, at din teenager kan tage sengen med sig, når han/hun skal flytte hjemmefra, og dermed ikke skal ud og bruge en masse penge på en ny seng.

 

Mange flytter hjemmefra i forbindelse med nyt studie på f.eks. universitetet eller andet. Her vælger mange at flytte ind i en studiebolig, da de ofte har en billigere husleje end andre private lejligheder. Studieboliger er ikke kendt for at have meget plads, og især ikke hvis det er en etværelses lejlighed. Derfor er trekvartsengen perfekt, da den ikke fylder særlig meget.

En boxmadras kan være det oplagte valg til studieboligen, da man også kan benytte pladsen under sengen til opbevaring. Det kan f.eks. være i form af bedrollers. Det giver dig god mulighed for at udnytte den plads, der i forvejen ikke er særlig meget af.