Ud med gamle olietanke

Der er stadigvæk mange husejere, som har en gammel olietank stående. Gamle olietanke er ekstrem dårlige for din pengepung og miljøet, så vi vil anbefale, at du får den skiftet ud med det samme.

Læs mere om olietanke her.

Har du brug for ny eller reparation?

Det er ikke altid, at du behøver at skifte en gammel olietank ud, da man nogle gange kan forbedre på den. Det er ikke sådan, at vi kan komme med nogle gode råd om det i dette indlæg, for det kommer helt an på din model, alder og om du har vedligeholdt den.

Det sikreste er altid, at man bare skifter gamle olietanke ud og erstatter den med en ny. Der er i hvert fald ingen grund til at ikke gøre noget ved den.

Godt for miljøet?

Med alt den snak om biler har du måske undret dig over, om det overhovedet er godt for miljøet, at du har en olietank. Det er ikke sådan lige til at give et svar på det, for det kommer an på, hvad dit alternativ er. På mange gårde er der intet alternativ.

Selvfølgelig kan du altid overveje at få solceller på taget osv., men det kommer ikke til at løse hele dit energiproblem. Vi vil snakke med en ekspert, hvis det er noget, som du længe har tænkt over.

For det er meget muligt, at de kan gøre noget andet for dig. I hvert fald kan de fortælle dig om alle de muligheder, som du har. På den måde kan du træffe et bedre valg.

Det kan være let for andre at sige, at du ikke skal have en olietank, fordi de ikke bor der, hvor du gør. Nogle gange er olietanke det mest praktiske og så er der ikke så meget at gøre ved det. For sådan er det, når man ikke bor midt i København.