Undgå indbrud i dit hjem med disse gode råd

Et stigende antal af danskere oplever, at der er blevet begået indbrud i deres hjem på et tidspunkt i løbet af deres liv. Et indbrud kan være rigtig ubehageligt at opleve, både fordi man kan få stjålet nogle af sine ting, som både har stor værdi rent økonomisk samt som har en stor affektionsværdi, men også fordi tanken om at en fremmed har listet sig rundt i de ellers trygge hjemlige omgivelser, er en ubehagelig tanke i sig selv. Derfor får du her nogle gode råd til at undgå indbrud i boligen.

  • Lås døren. Dette kan måske lyde som et banalt råd, men det er værd at huske på som sund fornuft, hvis du vil undgå indbrud i dit hjem. Mange mennesker glemmer nemlig ofte at låse døren til deres hus, når de forlader hjemmet eller når de opholder sig ude i haven om sommeren. På denne måde har tyvene meget nem adgang til dit hus og til dine ting. Desuden kan du ikke få erstatning gennem din indboforsikring, hvis døren stod ulåst, da indbruddet fandt sted.
  • Tænd lyset og hold haven. Det kan være en god idé at have en god belysning uden for dit hus, såsom nogle udendørs lamper med sensor, sådan at tyven kan blive set af dine naboer. Det kan også være en god idé at undgå, at hækken bliver for høj, samt at træerne og buskene bliver for tilgroede, da der herved kan være mange mørke gemmesteder omkring dit hjem.
  • Sørg for at dine døre og dine vinduer er vanskelige at bryde op. Det gælder om at gøre det svært for tyven at bryde ind i dit hjem. Sørg derfor for, at du har nogle gode og solide låse, døre og sikrede vinduer. Sørg også for at dit værktøj og dine haveredskaber er låst inde i skuret eller i garagen, sådan at tyven ikke har for nem adgang til for eksempel en skævbider, sådan at den pågældende nemmere kan bryde ind i huset med værktøjet.
  • Bliv Nabohjælper. Bliv gode venner med dine naboer og lær dem lidt at kende. Et godt naboskab og et opmærksomt blik for, hvad der foregår rundt omkring i nabolaget, kan nemlig gøre kvarteret mindre attraktivt for indbrudstyve. Sørg derfor for at du hilser på dem, du møder rundt omkring, giv naboen besked, når du tager afsted på ferien, og fortæl naboerne, hvis du aner uråd.