Vælg den rigtige varmepumpe type

Der findes mange forskellige typer af varmepumper på det danske marked, og det er derfor vigtigt, at du vælger den type, der passer til din varmform, varmeforbrug og behov. For at du kan få et overblik over, hvilke varmpumpetyper der findes på markedet, så bør du læse videre herunder.

De forskellige typer af varmepumper

Jordvarmeanlæg
Et jordvarmeanlæg giver dig både varme og varmt vand. Den er effektiv, fordi jorden indeholder varme, også i årets kolde måneder.
Selve anlægget består af en jordslange, som graves ned i din have. Jordslangen trækker varmen ud af jorden, og varmen kommer op i varmepumpen, som er blevet installeret indenfor. Varmepumpen omsætter varmen til en temperatur, der passer til husets vandhaner og radiatorer.

Brugsvandsvarmepumpe
En brugsvandsvarmepumpe kan producere varmt vand. Det er en god løsning, hvis du bor i et hus med en dyr varmeform, såsom elvarme, gas eller olie. Det som den kan, er at genbruge varme fra udsugningsluften i bad, køkken og andet.    

Boligventilationsvarmepumpe
Denne varmepumpetype er et ventilationsanlæg, der både kan opvarme og nedkøle luften. Der findes også nogle modeller, der kan opvarme vandet. Varmepumpen kan opvarme luften både ved hjælp af el og ved en varmeveksler.   

Luft til vand varmepumpe
Denne type varmepumpe kan give både varmt vand og luft. Den er billigere at installere end et jordvarmeanlæg og kræver mindre plads i have, men den er til gengæld ikke lige så effektiv.

Vandpumpen installeres oftest udenfor huset, hvor ventilatoren kan trække luften udefra ind i varmepumpen og derefter lede varmen gennem rør i huset.

Få hjælp til pumpeinstallation i Hammel

Hvis du har brug for mere rådgivning angående valg af varmepumpe eller pumpeinstallationer, så kan du i Hammel få hjælp af et veluddannet personale. De servicerer pumpeinstallationer og vandværksdrift over hele Danmark. Hvis du gerne vil vide mere, kan du klik her.