Blikkenslageren kommer dig og dit hus til undsætning

Arbejdet som blikkenslager blev helt tilbage i middelalderen udskilt fra smedefaget og omfatter en bred vifte af forskellige arbejdsområder. Folk synes ofte at forbinde blikkenslageren med VVS-arbejde, og selvom din blikkenslager højst sandsynligt kan hjælpe dig med en drilsk vandlås, så er det ikke derfor, at du skal kontakte ham. Det skal du til gengæld, hvis du har brug for hjælp til en af de mange andre opgaver, som en blikkenslager beskæftiger sig med.

 

Blikkenslagerens arbejdsfelt

En blikkenslager er, som navnet også antyder, en håndværker, der hovedsageligt udfører forskellige former for blikarbejde – primært udendørs (modsat VVS-manden). Blikkenslageren arbejder med materialer som aluminium, kobber, zink og ofte også skifer, som er et naturmateriale, der typisk anvendes ved tagbelægning. Blikkenslageren kan altså også lægge dit nye skifertag. Tagene er generelt en stor del af blikkenslagerens arbejdsfelt, og her kan han hjælpe med stort set alle opgaver og udfordringer. Hvis du har brug for hjælp til opsætning af tagrender og nedløb eller skal have repareret og evt. beklædt husfacaden, er det en ganske god ide at alliere sig med en blikkenslager. Han kan desuden klare en lang række andre opgaver, som f.eks. førnævnte tagbelægning, opsætning af kviste, inddækning af skorstene osv. Bor du i omegnen af Århus og har brug for assistance, kan du undersøge de forskellige muligheder og få et tilbud fra en blikkenslager i Århus.

 

Nogle fordele ved blikkenslagerarbejde på huset

Blikkenslageren arbejder med materialer, som er ganske velegnede til huset. Den primære fordel ved materialerne er deres lange holdbarhed. Vælger du f.eks. at investere i et nyt tag af naturskifer, sikrer du dig en holdbarhed på minimum 80 år, og tit holder taget i mere end 100 år. Da skifer samtidig er et fuldstændigt naturligt materiale, er taget også miljøvenligt. Zink er et andet af blikkenslagerens arbejdsmaterialer, og det har den også den fordel, at det er langtidsholdbart og samtidig også ganske vedligeholdelsesvenligt. Zink er klassificeret som genbrugsmateriale, og det kræver hverken maling eller algebekæmpelse fra din side, hvis du har lyst til at anlægge zink i forbindelse med en tilbygning, gavl eller lignende. Altså kan du med god samvittighed kontakte blikkenslageren for mere information.