Derfor skal du vælge tagpap

Er du i gang med et renoverings- eller byggeprojekt? Eller trænger det gamle tag til en udskiftning? Så bør du overveje tagpap. Tagpap er et stærkt og fleksibelt materiale, der kan bruges på mange forskellige typer af bygninger. Tidligere blev det ofte brugt til lagerhaller, staldbygninger og små skure, men tagpappet egner sig også rigtig fint til bl.a. sommerhuse og moderne nybyggeri.

Tagpappet brændes fast på en plade eller bræddebeklædning over spærene. Tagpappet er forholdsvist tyndt, men meget fleksibelt. Det består af et lag underpap, der sikrer at taget er helt tæt, og et lag overpap der udgør tagets overflade.

Uanede arkitektoniske muligheder

Tagpappet kan bruges på de fleste typer konstruktioner, men er en stor fordel, hvis taget har en speciel udformning. Tagpappet er nemlig fleksibelt og kan bøjes og skæres til i alle tænkelige former. Det kan f.eks. være ved et rundt tag, et tag der buer eller har runde tagvinduer. Der er altså mange muligheder med tagpap.

Lasse & Janus Byg tilbyder alt indenfor tag og tagpap nær Holbæk og Odsherred.

Tagpap er ikke kun fladt sort tag uden sjæl. Det kan fås i forskellige farver, og du kan vælge at få lavet dit tagpap med listedækninger. Listerne er små trekantede lister, der lægges ned over taget for at skabe struktur. En anden populær metode indenfor tagpap er shingles. Tagpappet er lagt ovenpå hinanden og skaber en smuk struktur. Ofte er det sekskantede eller dråbeformet.

Ønsker du et helt særligt look på dit tag, er det muligt at få grønt tagpap. Det er en tagpapkonstruktion med grønne planter på taget. Det er især populært til sommerhuse, og i områder hvor kloaksystemet er svagt. Det grønne tagpap optager nemlig 50% af nedbøren og sikrer et mere jævnt nedløb til kloakken. Så undgår du oversvømmet hus og have.

Du bør dog være opmærksom på, at nogle lokalplaner ikke tillader tagpap.

Økonomiske fordele

Tagpappet er en rigtig billig løsning, sammenlignet med mange andre typer tag. Dog får du stadigvæk en høj kvalitet og forholdsvis lang levetid. Alt afhængig af vejrforhold og bygningens øvrige tilstand kan tagpappet holde i op til 50 år.

Tagpappet kræver stort set ingen vedligeholdelse, men man skal holde øje med, om taget slipper eller har revet sig løst. Reparationer på tagpap er billige og hurtige at lave.