Bør du udskifte dine vinduer?

Ejer du et hus med nogle vinduer, som efterhånden har nogle år på bagen? Så kan det måske være på tide at få dem udskiftet. Læs mere om det her.

 

Tjek op på dine vinduer og vinduesrammer

Intet holder evigt, og det samme gør sig derfor også gældende med husets vinduer. Og selvom du både plejer og vedligeholder dem, vil det med tiden være bedre med en komplet udskiftning. Hvis du overvejer om det måske er ved at være tid til at udskifte dem nu, så læs her om de fire tegn, som du i hvert fald bør være opmærksom på.

 

  • Hvis du oplever træk fra vinduerne, og særligt i de kølige perioder er generet af den kulde, som trænger ind fra vinduerne, så bør du overveje at få dem udskiftet. Trækket kan skyldes utætte fuger omkring ruderne såvel som en dårlig isolering. Hvis du ofte oplever dug eller kondens på ruderne, så er det en god indikator på, at der kommer træk udefra.
  • Og når det trækker fra vinduerne, vil du opleve en stigning på varmeregningen. Så hvis din varmeregning er højere end dit energiforbrug, så bør dine alarmklokker begynde at ringe.
  • Er træet omkring ruderne nedslidt eller måske helt råddent? Så er vinduerne også ved at være udtjente. I det danske klima udsættes vinduerne for alt slags vind og vejr, og derfor er det vigtigt jævnligt at tjekke træet for fugt og råd.
  • Skaller malingen af eller slår revner? Så bør du også overveje at udskifte dine vinduer. Maling, der skaller af eller revner, er ofte et tegn på fugt, som er trængt ind i træet, og hvis der ikke reageres på det, vil træet efter en periode begynde at rådne.

 

Lad ikke økonomien stå i vejen

Mener du, det er på tide, du får udskiftet dine vinduer? Men er du i tvivl om, hvorvidt du har økonomi til en sådan istandsættelse? Så bør du måske overveje at tage et SMS lån. Med et SMS lån vil du opleve, at du har råd til at få udlevet dine boligdrømme.