Boligindretning: fordelene ved lamelgardiner

Der findes et væld af forskellige løsninger til afskærmning af vinduer, og er man lige flyttet eller har gennemført en større renovering i hjemmet, står man måske og mangler en måde at skærme af for lys og nysgerrige blikke. Nedenfor får du nogle gode grunde til, hvorfor lamelgardiner er fordelagtige og funktionelle. Læs mere her, hvis du er på udkig efter nye gardiner og bor i nærheden af Galten, Silkeborg, Skanderborg og Aarhus.

 

Lamellerne kan indstilles, så de matcher forskellige behov

Lamelgardiner fungerer lige som persienner, og de kan derved bruges til at regulere lysindfaldet i rummet. De kan være trukket helt fra ud til siderne, de kan dække ruderne fuldstændig eller de dække halvdelen af vinduespartiet eller de kan stå på skrå – de kan altså indstilles efter forskellige behov, så de altid yder optimalt.

 

Lamellerne fylder minimalt, men kan dække store flader

Denne type vinduesafskærmning er især god til store vinduespartier, blandt andet fordi de ikke fylder ret meget, når de er trukket fra. Derudover er styremekanismen, som typisk sidder i den ene side, tilgængelig for alle, og man skal altså ikke op og stå på en stol eller skammel for at indstille afskærmningen.

 

Lamellerne kan både bruges til lysafskærmning og varmeregulering

Lameller er multifunktionelle, og kan bruges til flere forskellige formål. Udover at afskærme et vinduesparti for nysgerrige blikke, kan de også hjælpe til med at få det helt rigtige lysindfald i hjemmet – de kan afskærme for solen, hvis den er for skarp og skinner i tv’et, eller de kan fylde minimalt i siden og derved lade så meget dagslys som muligt sive ind i rummet. Derudover er de gode til at afskærme for solen, hvis der er godt knald på temperaturerne. Det vil altså sige, at man kan sikre et mere afkølet rum på en ellers varm sommerdag, hvor solen bager ned.