En låsesmed kan hjælpe dig, hvis du har smækket dig ude

Vi har nok alle prøvet det en enkelt gang eller to i løbet af vores liv: at smække os ude. Der er få ting, der er mere ubehagelige end netop det ikke at have adgang til sit eget hjem. Det sted, hvor man har alle sine personlige ejendele, mange med stor affektionsværdi.

Du vil højst sandsynligt først gå lidt i panik. For har du glemt nøglen derhjemme, har du tabt den, eller har du rent faktisk fået den stjålet? Mulighederne er flere, og det er bestemt ikke altid, du kan erindre eller finde frem til, præcist hvad der er sket i dit tilfælde.

Men en ting er sikkert: Uanset hvad der er tilfældet, vil en låsesmed være den rigtige hjælp at få.

Sådan kan en låsesmed hjælpe dig

En låsesmed kan komme og hjælpe dig med at bryde din lås op, så du får adgang til dit eget hjem igen.

En anbefaling til en god låsesmed i Københavner Keypartner. En kæmpe fordel ved Keypartner er, at de har døgnvagt, så det er ligegyldigt, hvad tid du ringer – om det fx er kl. 4 om natten – så er Keypartner til rådighed og klar til at køre ud til dig i en fart. Det kræver blot, at du bor i Storkøbenhavn. Keypatner kan rykke ud til bydele såsom Nørrebro, Vesterbro, Østerbro, Bagsværd, Brønshøj, Søborg, Valby, Vanløse og Nordsjælland.

Det eneste, du skal gøre, er at gribe knoglen og ringe, så kommer du ind i dit hjem igen. Og så kan du jo finde ud af, om du blot har glemt din nøgle derhjemme og ikke mistet den nogen steder. Man har jo lov at håbe!

Her lukker københavnerne sig oftest ude

Faktisk har Keypartner lavet en undersøgelse, der viser, i hvilke bydele københavnerne låser sig oftest ude – med andre ord hvor Københavnerne er mest glemsomme eller uheldige.

Undersøgelsen er baseret på statistik over alle de (+1000) oplukninger af døre, Keypartner har foretaget for husstande i København, siden virksomhedens stiftede i 2015. Det er således blevet analyseret, i hvilke af Københavns bydele beboerne låser sig oftest ude set i forhold til det samlede antal husstande. Dermed fås den værdi, Keypartner kalder bydelenes ”smæk ude-rate”.

Undersøgelsen viser, at top 9 over alle Københavns bydeles smæk ude-rater ser således ud:

Det er altså i København K og brokvartererne, at folk oftest låser sig ude – og dermed har brug for en låsesmed. Og som nævnt kan Keypartner rykke ud til alle bydele, så har du fx brug for en låsesmed på Østerbro, er virksomheden det helt oplagte valg.

Faktisk låser beboerne i København by sig hele 4 gange så ofte ude end beboerne i Brønshøj-Husum. Hvad der er årsag til dette, er svært at sige, da det er enormt individuelt og tilfældigt, hvad der afgør, at man glemmer eller mister nøglen.

Kontakt KeyPartner

Her kan du kontakte Keypartner:

Øster Søgade 36, 1357 København K
82 82 82 09
info@keypartner.dk