Boligmarkedet i Århus

Århus, Danmarks anden største by, Smilets by og mange andre skønne ting. Derfor er byen et eftertragtet sted at bo.
At bo i Århus er en helt speciel følelse, for det er som at bo i en storby, men der en helt anderledes og skøn stemning, når man går gennem byen. Selvom Århus er Danmarks næststørste by, er det langt billigere at købe en bolig en Århus end i Hovedstaden, København.

I Århus koster en ejerlejlighed mere end 8000 kroner pr. kvadratmeter mindre end i København, mens en villa eller et rækkehus koster mere end 14.000 kroner pr. kvadratmeter mindre i Århus end i København. Og netop disse priser er med til at gøre det meget nemmere at sælge sin bolig i Århus fremfor København.

Dog er boligmarkedet blevet mere intens over de seneste år, da Århus bliver mere og mere populært af bo i. Det skyldes blandt andet både byen har været Europas Kulturhovedstad i 2017, mens der også er flere og flere unge studerende der flytter til byen for at læse på de mange videregående uddannelser der udbydes på byens universiteter.

Skal du sælge eller købe en bolig i Århus?

Står du i den situation, hvor du enten skal sælge eller købe en bolig i Århus, så er der mange forskellige ejendomsmæglere i byen. Der er både mange af de store landsdækkende ejendomsmæglerkæder som f.eks. Home, EDC, Nybolig og DanBolig, men der er også mange lokale ejendomsmæglere i byen. Så hvis du har brug for en ejendomsmægler i Århus, så er der mange forskellige muligheder. Det er derfor en rigtig god idé, at tage fat i minimum tre forskellige ejendomsmæglere i byen, som kan hjælpe dig med at enten at købe eller sælge din bolig.

Ved at få tilbud til fra tre forskellige ejendomsmæglere kan du opnå den bedste boligvurdering. Din boligvurdering er vigtig for dit hussalg, da boligvurderingen er med til at prissætte boligen, så den kan komme til salg.
Ved at vælge den rigtige ejendomsmægler, kan du også spare en god portion penge, da det er forskelligt fra mægler til mægler, hvilke salærer og gebyrer de har. I Århus er det også muligt, at lave en ”solgt eller gratis”-aftale med ejendomsmæglerne. Så hvis ikke din bolig bliver solgt hold den pågældende ejendomsmægler, så skal du heller ikke betale det salær, som ejendomsmægleren har. Det er en god handel for dig som sælger, for så kan du altid vurdere, om boligsalget nu var den rigtige beslutningen, og så trække i land inden boligen bliver solgt, uden at miste penge på de dyre salærer til ejendomsmæglerne i byen.

Hvis du vil læse mere om ejendomsmæglere i Århus eller hvordan du kan forbedre din boligvurdering, kan du læse det på Mæglerinfo.dk.