Byg dit eget havehegn

Overvejer du at bygge et havehegn til din grund? Et havehegn er en hurtig måde at skærme mod indkig og få en mere privat have. Samtidig kan havehegn være med til at skabe et særligt indtryk omkring dit hus.

Foretrækker du idylliske hvide hegn, naturlige rafter eller et robust hegn i mørke trænuancer? Uanset dine præferencer kan du her læse mere om, hvordan du monterer hegn og får sat hegnsstolperne solidt i jorden.

Sådan monterer du havehegn

Opsætningen af det nye hegn kræver hegnsstolper. Lån eksempelvis et pælebor, så du nemmere kan grave hegnsstolperne mindst 80 cm ned i jorden. Undgå at bruge beton, da det giver risiko for fugt i rummet mellem træet og betonen.

Tag dig gerne god tid til at beregne afstanden mellem hegnsstolperne, så tallene passer. Hvis du ikke har mod på at stå for monteringen, så kan du købe hegn og hegnstolper hos professionelle, der hjælper med monteringen og sikrer, at hegnet står solidt og helt lige.

Snak med naboen inden du bestiller nyt hegn

Inden du vælger dit nye havehegn er det en god ide at tage en snak med naboen. Det er ærgerligt at starte en konflikt, som I kunne have undgået med en fælles snak.

Havehegn kommer i mange farver og udtryk fra det helt hvide lave hegn til høje mørke hegn og havehegn i naturlige rafter, hvor klatreplanterne kan få fat og slynge deres blomster. Det store udvalg giver god mulighed for, at du kan vælge et flot havehegn, som også fungerer fint for din nabo.

Bestil en container til byggeaffaldet

På en åben grund er det let at komme i gang med at montere hegnsstolper og få sat det nye hegn op. Hvis du har et gammelt hegn stående eller har hæk eller buske omkring haven, kan det være en ide at bestille en container til opbevaring af det byggeaffald, som projektet vil generere.

Måske har du mulighed for at leje en container sammen med en af naboerne. Så kan I motivere hinanden til at komme i gang med hvert jeres byggeprojekt og deles om udgifterne til at leje en container til praktisk opbevaring, mens I arbejder. Når affaldet er af vejen i en container er det lettere at få plads til at montere hegnet uden at I skal have gamle træplader eller den gamle hæk liggende i vejen på græsplænen eller ude i indkørslen.

Lej eksempelvis en container med åben top eller side, så der er plads til alt haveaffaldet og du slipper for unødige løft.