Vitrineskabsguide – find dit vitrine skab, der matcher din stil

Vitrineskabe har fundet deres indpas i mange danske hjem. Ikke alene er de moderne, men de er også yderst dekorative og funktionelle. Nogen vil måske forbinde dem med et møbel fra vores bedsteforældres tid, men meget er sket med udviklingen og designet, siden vitrineskabene fra 30’erne og 40’erne.
Vitrineskabene er kommet for at blive, og selvom mange af skabene har et industrielt og smukt udtryk over sig, findes de gamle, charmerende modeller stadig rundt i de danske hjem. Det er endda muligt at finde dem på nettet og istandsætte dem med en farve, der passer til sin egen smag og stil.

Et godt opbevaringsmøbel med mange muligheder

Et vitrine skab er et smukt udstillingsmøbel, der kan rumme alt lige fra arvestykker og det smukke stel til kontorartikler, bøger og planter. Smukt er det også at opbevare sit tøj og sko i et vitrineskab, og heldigvis findes skabene i alle stilarter, så alle vil kunne pryde sit hjem med et sådan slags skab.

Ophængte vitrineskabe
Ophængte vitrineskabe vil stå godt i indretningen af den mindre bolig eller et hjem med lidt gulvplads. Det skaber luft og åbenhed, men samtidig med mulighed for god opbevaring. Ønsker du et større udtryk og helhed, skal du gå efter et ophængt vitrineskab i farven hvid, og hænge det op på en hvid væg.

New Yorker stil
Vitrineskabe kan fås i mange materialetyper, men i jern opnår du et stringent og industrielt udtryk med en moderne twist. Et skab lavet i jern og glas er med til at give en følelse af New Yorker stemning, hvilket vil være et oplagt møbel at opbevare sine smukke sko og tasker i.

Klassisk eller patina
Vitrineskabe i træ fås både med et moderne-, men også et gammeldags udtryk. Hvert skab har sin charme. Der findes de klassiske og nye, og så findes der de gamle og patinerede af slagsen. Skab en nordisk stemning med et vitrineskab af eg eller bøg. Eller lav et miks af det moderne og nostalgiske ved at købe et gammelt, slidt vitrineskab, slibe det ned og male det i en sort farve, der vil give dybde til rummet og samtidig påføre en rå kontrast til den resterende lyse indretning. Opbevar arvestykker, smykker, billeder eller lignende i skabet.