Byg hurtigt og effektivt med modulbyggeri

Hvad er modulbyggeri?

Traditionelt set er byggeri noget, der altid har forgået udenfor. Derfor er der rigtig mange parameter der har betydning for byggeriets fremskridt. En af de helt store faktorer der spiller ind, når det gælder udendørs byggeri, er vejret. Regn, sne, vind og så videre kan forsinke selv de bedst planlagte byggerier, da ingen er herrer over vejret.

Med modulbyggeri bliver selve byggeriet flyttet fra udenfor til indenfor, og derfor er byggeriet langt mere kontrollerbart, og mange af de forsinkelser der kan opstå ved et udendørs byggeri, kan blive undgået.

Ved modulbyggeri bliver der produceret store træmoduler inde i indendørs haller, hvorefter modulerne bliver transporteret til og samlet på byggepladsen.

Da modulerne bliver produceret på samme tid, kan mange faggrupper arbejde side om side, hvilket gør, at modulbyggeri ofte også er en hurtigere måde at bygge på.

 

Uanede muligheder med modulbyggeri

Modulbyggeri kan anvendes til privat- såvel som erhvervsbyggeri. Står en virksomhed og mangler kontorplads, eller har en skole eller børnehave brug for ekstra lokaler i en fart, kan modulbyggeri være vejen frem. Modulbyggeri kan ligeledes bruges til at bygge funktionelle studieboliger.

Modulbyggeri er som oftest lavet ud fra standardmoduler, men på grund af deres udformning og funktionalitet kan de sættes sammen på kryds og på tværs – det er faktisk kun fantasien der sætter grænser.

Man kan derudover vælge mellem mange forskellige former for facader til sit modulbyggeri, således at man altid er sikker på at finde en løsning, der enten tiltaler en, eller passer ind i eventuelt eksisterende byggeri.

 

Hvorfor anvende modulbyggeri?

Modulbyggeri er på mange måder mere effektivt og sikkert end almindeligt byggeri, og så er det miljøvenligt. Modulerne bliver bygget i træ, som er et meget co2-venligt materiale at bygge med.  Materialespildet er også lavere end ved almindeligt byggeri, da der altid er kontrol over materialerne, hvor modulerne bliver bygget.

Derfor er der ikke særlig mange materialer, der forsvinder under byggeprocessen, og da materialerne ikke er udsat for vind og vejr, er der ikke noget der går til på grund af eksempelvis fugt og skimmelsvamp. Derudover kan modulerne flyttes og genanvendes.

Modulbyggeri er i mange tilfælde også mere holdbart end almindeligt byggeri. Hvert modul bliver produceret til at kunne holde til en del, da de skal kunne transporteres over længere afstande, og de skal hver især kunne holde til alt vejr.

Så hvis man er interesseret i at bygge hurtigt, effektivt og miljøvenligt, så er modulbyggeri helt sikkert en god mulighed.