Det perfekte sildebensbord

Først og fremmest: Hvad er et sildebensbord? Et sildebensbord er en bordtype, der er blevet umådelig populær over de seneste par år. Bordet får dets navn fra dets udseende, der lidt ligner skelettet fra en sild (eller en anden fisk). Det er et skinnende, glat træbord med et mønster af ”sildeben”. Bordet er blevet populært pga. det unikke look, og dette look er da også ekstrem flot og giver bordet en hel ny dynamik og udseende uden at blive for ekstrem – og så kan du endda lave det selv. Det er en længere procedure, men bestemt mulig og ikke så dyr endda. Du er selvfølgelig selv ude om det afsluttende produkt. Hvis du blot vil have det professionelt lavede, perfekte sildebensbord, kan du købe et billigt her: Se sildebensborde.

Sådan gør du

Start med at mål op og beslut dig for, hvor stort bordet skal være. Herefter skal du igennem følgende trin for at nå slutresultatet:

 • Du kommer til at bruge følgende værktøj: En tandspartel på 6mm, en vinkelmåler, små skruetvinger (4stk), en dyksav, en dykkerpistol og dykkere, en geringssav og en centersliber.
 • Du kommer til at bruge følgende materiale: Sildebensplanker af egetræ, MDF-plade på min. 18mm, gulvlim, mat skibslak eller olie, egetræslister, dykkere, egetræsfiller, snor, søm og sandpapir af korn 80, 120, 180 og 240.
 • Find midten af bordet (MDF-pladen) og optegn den præcist. Gør det via søm, hvor du vikler snor rundt om.
 • Læg de første sildeben, så spidsen rammer bordets ende.
 • Du skal lægge to centimeter til alle sider, hvor du lægger sildebenene.
 • I takt med sildebenene bliver lagt, så flyt sømmene og snoren til næste sildeben, der skal lægges, så det altid er lige.
 • For hver sildeben lægger du gulvlim under, der hvor sildebenet skal sidde og sætter sildebenet ovenpå.
 • Skift mellem at lægge højrevendt og venstrevendt.
 • Når du er færdig med at lægge hele den midterste række, kan du begynde med siderne, der skaber kanten af bordet.
 • Der bør være tre rækker af sildeben over bordets bredde.
 • Sav herefter kanterne til, så bordet bliver fuldkomment rektangulært.
 • Læg herefter lister på kanten 2mm højere end kanten.
 • Herefter skal der slibes til. Start med en centersliber, derefter korn 80 og arbejd dig derefter opad korn-tallene.
 • Herefter skal du lakere eller oliere bordet, og du skulle gerne stå med et fuldendt sildebensbord.