Dette skal du huske på, når du skal flytte i en ny bolig

Mange mennesker kan blive enige om, at det at skal flytte, ofte kan være en både langvarig, bøvlet og besværlig proces – og ofte er der mange ting, som er værd at huske på, overveje og få ordnet i forbindelse med flytningen. Hvad enten du skal flytte fra København til Amager, fra Aalborg til Århus eller fra Slagelse til Odense, kan det være en god idé at skabe sig et overblik over flytningen med en liste, hvor du løbende kan krydse af, hvad du har fået ordnet indtil videre.

Her får du nogle gode råd i forbindelse med din flytning.

  • Forbered din nye bolig før selve flytningen. Det kan være en god idé for eksempel at sørge for at gøre dit nye køkken grundigt rent, inden du stiller dine tallerkener, glas, bestik og så videre på plads på alle hylderne. Derudover kan det også være en god idé, inden indflytningen, at undersøge om din nye bolig trænger til slibning af gulv, aflæsning af forbrug, en ny omgang maling på væggene, eller måske noget helt andet, der kan få din nye bolig til at stå flot og knivskarpt allerede inden du flytter alle dine ting ind.
  • Adresseændring. Du skal både huske at skifte folkeregisteradresse, melde flytning hos postvæsenet, samt melde adresseskift hos TV- og internetleverandøren, tandlægen, din arbejdsgiver, diverse abonnementer og forsyningsselskaber, og hvilke andre steder, der ellers kan være relevante for dig at informere om din flytning.
  • Pak en flyttetaske. Det kan være en god idé at have en enkelt rygsæk eller taske, som indeholder de mest nødvendige ting for at du kan klare dig i nogle dage. Dette kan for eksempel være din tandbørste, telefonoplader, håndklæde og en rulle toiletpapir, sådan at du er fri for at rode alle flyttekasserne igennem, når du har glemt i hvilken af dem, du lagde din tandbørste.
  • De største møbler først. Ved selve flytningen er det smartest at flytte dine største møbler ind i din nye bolig som noget af det første. På den måde kan du sikre dig at du er fri for at gå og falde i alle flyttekasserne, når du kommer slæbende på en stor og tung sofa eller lignende, du kan få fundamentet i din nye bolig op at stå først, og du kan skabe dig et nemt overblik over, hvad der skal stå hvor henne i din nye bolig.