Din guide til varmepumpen – din næste bæredygtige varmekilde

Følgende er sponsoreret indhold

Det kan godt være svært at skabe et overblik over de mange forskellige muligheder, du har, når du skal have en varme og energiforsyning. I senere tid er der kommet et helt nyt aspekt ind over overvejelsen, i det bæredygtighed og klimavenlighed er blevet nogle af de helt store emner i den offentlige debat, og i den grad er blevet noget, mange mennesker tænker over, når de skal købe nye ting. Varmepumpen er et af de alternativer, du kan vælge, og den kan du læse mere om her.

 

Hvordan fungerer en varmepumpe?

Når du skal vælge din varmepumpe, er det vigtigt at tænke på, at der findes flere forskellige slags varmepumper. Der er både varmepumper, der er lavet til at omdanne termisk energi udefra til varm vand og opvarmning, mens andre varmepumper laver den termiske energi om til varm luft, der kan opvarme huset. Det er altså det første valg, du skal træffe – se f.eks. en købsguide til luft til vand priser, hvis det er sådan en varmepumpe, du er interesseret i. Denne type varmepumpe fungerer ved, at den tager varmen fra luften udenfor, sender energien videre i form af kølevæske, og indeni bliver denne energi så omdannet til varm vand, der kan sendes ud i radiatorerne og bruseren.

 

Et bæredygtigt alternativ

Varmepumpen er en af de mest bæredygtige varmeforsyninger, du overhovedet kan få fat i. Faktisk er der nogle varmepumper, der kan genere op til otte gange mere energi, end der kommer ind, og på den måde er det muligt at få mere energi ud af dit forbrug med en varmepumpe. Samtidigt bliver der jo ikke brugt nogle fossile brændstoffer, hvilket altid er et plus i klimadebatten.

 

Få det optimale ud af din varmepumpe ved at vælge den rigtige størrelse

Hvis du tror, at du bare kan vælge en varmepumpe, og at den så passer perfekt til din bolig, tager du fejl. Størrelsen på varmepumpen gør en stor forskel, og du har brug for at få et professionelt syn på sagen, før det bliver helt godt. Hvilken størrelse din varmepumpe skal have, kommer bl.a. an på dit forbrug, og det er som sagt meget vigtigt, at varmepumpen er den rigtige størrelse – ellers får du ikke de samme økonomiske fordele, og varmepumpen vil heller ikke være lige så bæredygtig, som den ville være, hvis den havde den perfekte størrelse.