Er det nu, du skal bestige Afrikas højeste bjerg – Kilimanjaro?

Har du altid drømt om at bestige Kilimanjaro og få den vildeste udsigt over savannen og se en af de flotteste solopstigninger nogensinde? Men har du tænkt, at det er en umulighed for dig, så bør du tænke dig om en ekstra gang. At bestige Kilimanjaro er selvfølgelig ikke for sarte sjæle, men det kan faktisk lade sig gøre for mange. På din vej vil du få en unik oplevelse og møde mange forskellige naturoplevelser på vejen, og du vil få en udfordring, som du aldrig vil glemme, men som du vil for evigt være stolt af. Du kan læse mere om at bestige bjerget her: http://rickshawtravels.dk/rejsedestination/rejser-til-kilimanjaro/.

 

Fakta om Kilimanjaro

De fleste ved, at Kilimanjaro er Afrikas højeste bjerg – og det højeste fritstående bjerg i verden. Så Himmelbjerget i Danmark er kun en prik ved siden af. Bjerget er 5.895 meter og ligger i Tanzania. Mange drømmer om at kunne mærke sneen på toppen af Kilimanjaro. For at det kan lade sig gøre, kan du faktisk assistere dig med en personlig træner. Træningen starter naturligvis inden afrejse, hvor du vil få et coachingforløb, og der vil blive taget højde for din form og krop. Der vil også være mulighed for at spare med andre, som ønsker at bestige Kilimanjaro, så der er et fællesskab omkring det, hvilket er en god motivation.

 

Har du brug for at give dig selv en hård udfordring, så vil denne udfordring være oplagt. Det kan være, at du trænger til at komme bedre i form, opleve noget vildt, komme væk fra hverdagen, mærke livet eller noget andet. Guleroden vil så være en helt vil udsigt over Tanzania, som ikke kan gengives på billeder. Den skal man opleve rigtig for at forstå, hvor vildt det er.

 

Oplev mere af Afrika

Mens du allerede er afsted, kan du med fordel også gøre plads til at opleve en safaritur i Kenya for eksempel. Og du kan opleve Karen Blixens farm, som du kun har hørt om i bøger og set på film. Der er desuden masser af muligheder for at opleve dyr til lands, til vands og i luften. Mød også det fantastiske, festlige folkefærd og få kulinariske oplevelser og oplev deres hverdag. Og efter en bjergvandring af den kaliber som på Kilimanjaro, så skal der naturligvis også være plads til en strandtur på en af de lækre kyster. Et godt bud er en badeferie på Zanzibar, som ligger ud til det Indiske Ocean.