Sommervarmens negative konsekvens: Politiet mærker stigning i antallet af indbrud

Man skal huske at lukke sine vinduer, så tyven ikke kan komme ind. Det lyder måske banalt, men alligevel oplever Københavns Politi en stigning i antallet af sager med folk, der får stjålet ting, fordi en tyv er kravlet ind gennem et åbent vindue. Men hvis du gerne vil kunne holde dine vinduer åbne, kan det være en god idé at indbrudssikre sig på anden vis.

 

Det har været fremragende sommervejr i en stor del det sene forår og starten af sommeren. Og det kan mærkes hos Københavns Politi.

 

-Vi kan sagtens mærke, at det er godt vejr. I disse uger har vi fået flere sager ed folk, der får stjålet ting, fordi en tyv er kravlet ind gennem et åbent vindue, siger leder af Tyveri- og Indbrudsgruppen ved Københavns Politi, Per Windolf, til BT.

 

Ifølge ham er antallet af sager med ubudne gæster større i både villaer og lejligheder, hvor der eksempelvis har stået et vindue åbent i køkkenet eller stuen.

 

Det er selvfølgelig forståeligt, at mange mennesker ønsker at lufte ud, når temperaturerne er høje, men ulempen er, at det ikke altid er muligt at få forsikringssummen for stjålne ting, hvis man ikke har aflåst sit hus forsvarligt – både med hensyn til døre og vinduer.

 

En måde, hvorpå man kan lufte ud samtidig med at trygheden stiger, er at sætte et alarmsystem op, hvor du kan aktivere det i de nødvendige rum. På den måde vil alarmen blive aktiveret, hvis der er uventet bevægelse, der hvor du ikke er.

 

Alternativt kan du sætte overvågning op, så du kan følge med i aktiviteterne omkring din bolig, selvom du sidder i haven eller på terrassen og nyder sommeren.