Gode råd til planlægning af nye badeværelse

Det rum, som koster mest pr. kvadratmeter, er badeværelset. Når du skal have et helt nyt badeværelse, hvad enten det er i et nyt hus eller et ældre hus, hvor badeværelset skal renoveres. Så er det meget vigtigt at have en god plan for projektet og et budget, der også tager højde for uforudsete udgifter.

Planlægningen af nyt badeværelse

Når der skal laves nyt badeværelse, så er der mange krav, der skal opfyldes og tages højde for. Badeværelset bliver hver dag udsat for både fugt og vand. Derfor er der store krav til dette rum. Det kan godt være et ret kompliceret projekt og er også grunden til, at badeværelset er det dyreste rum i hjemmet ift. hvor få kvadratmeter, der er tale om. Laves badeværelset ikke ordentligt, kan det have store konsekvenser og medføre store skader som kan være rigtig dyre at få udbedret.

Overblik er nøgleordet – for at få et godt resultat. Det kan derfor anbefales at dele projektet op i 3 dele.

  • Planlægning

Få styr på hvordan badeværelset skal se ud.

Find en rådgiver.

Få styr på prisen, regler og forsikring.

Få tilbud og aftaler fra håndværkere.

  • Udførelsen
    Den mest optimale rækkefølge for de håndværkere, der skal ind over. Det nytter eksempelvis ikke noget at få malet før der evt. er blevet banket gulv op – da det støver meget og kan ødelægge resultatet for malingen.
  • Byggeteknisk gennemgang

Det er godt at få en byggeteknisk rådgiver til at gå badeværelset igennem. På den måde vil du være på forkant ift. anmærkninger i en senere tilstandsrapport i forbindelse med salg af din bolig i fremtiden.

God rådgivning

Du kan have mange gode idéer til, hvordan dit badeværelse skal se ud, og hvilke materialer det skal laves af. At have mange gode idéer er rigtig godt, men det er vigtigt, at du finder en person eller virksomhed, der kan hjælpe dig, så du f.eks. ikke vælger noget materiale, der slet ikke kan tåle vand og i stedet vil begynde at rådne. I trekantsområdet mellem Give, Herning og Vejle ligger Tørring, her er Tørring VVS nogle gode sparringspartnere både under planlægningen, men også under udførelsen, som de tilbyder at lave. Det er meget vigtigt at få feedback på dine idéer mest for din egen skyld.