Er du til standarden eller til det specialfremstillede?

Når man skal ud og købe indvendige døre til sin bolig, er der – for de fleste mennesker – flere faktorer, der spiller ind på ens endelige valg. Uanset om man er til detaljerede fyldningsdøre eller minimalistiske glatte døre, så spiller prisen uvægerligt også ind på ens valg. Her er det selvfølgelig helt op til den enkelte, hvor mange kroner og ører, man mener, nye døre er værd, og om man værdsætter form over funktion.

Franske døre kan være en god måde at skabe adskillelse mellem rum, og vælger du døre med glas i, sørger du også for at lyset kan skinne gennem begge rum.

For nogle er franske døre blot en praktisk foranstaltning, der skal skille to rum ad. For andre er ting som støjisolering og lydløs lukning lige så vigtigt, og for andre igen er det designet og farven på døre, der er vigtigst.

Det er derfor en god idé at gøre sig klart, hvad man vægter højest, så man på den måde kan træffe den bedst mulige løsning for en selv.

Døren som en praktikalitet

Hvis design og ’ekstrafunktioner’ ikke er noget, man går meget højt op i, så handler indkøb af nye døre måske mere om at finde det gode tilbud til de rette mål. Er dørene man leder efter standardmål, kan man oftest også få dem leveret ganske hurtigt efter ordren er lagt.

 

Dørens kvalitet

Går man efter at få den mest lydisolerede dør med lydløs lukning, så er der bestemt også rig mulighed for at finde en dør, der passer. Igen vil prisen afhænge af, om det er standardmål eller om dørene skal specialfremstilles. Det du får til gengæld, er døre, der holder uønskede lyde ude (eller inde) og som også giver en ekstra følelse af kvalitet, når du kan lukke døren ganske lydløst i.

Dørens design

Designet af en dør kan virkelig være med til at understrege stilen i huset. Med fyldningsdøre kan du skabe et hjem, hvor detaljer og hygge er fremherskende. Ønsker du at bo minimalistisk og stringent, så vil glatte døre i større grad kunne understrege dette.

 

Uanset hvad der betyder mest for en i ens valg af franske døre, så skal man også huske at tage stilling til, om man selv vil måle op til dørene, eller om man ønsker at få en fagmand ud, der kan gøre det for en.