Hvad er en massiv bordplade?

En massiv bordplade betyder at bordpladen er lavet af 100% træ, og enten er en bordplade i et stort stykke træ, også kaldet plankebord, eller er samt sammen af stave der er limet sammen til en stor bordplade. Modsat ikke massive bordplader i trælaminat, så får du bordplader i høj kvalitet med stor holdbarhed.

Massive bordplader kan findes i rigtigt mange træsorter som f.eks.: ask, birk, bøg, fyr, eg, kirsebær, mahogni og valnød og fås ofte i tykkelser fra 27mm og opefter og anvendes ofte til køkkenborde, køkkenbordplader og spisebordplader, men man se også at det kan anvendes til vinduesplader og trappetrin. Skal du anvende bordpladen til en køkkenbordplade, skal du gå efter så tyk en bordplade som muligt. Det giver både et flot udseende, men kræver heller ikke en understøttelse af bordpladen.

Når du køber massive bordplader, så skal man altid sørge for at overfladebehandle bordpladen inden man tager den i brug, og er nem at vedligeholde, hvis man løbende giver pladen olie, og kan nemt fjerne pletter og ridser. Den daglige rengøring klares blot med en klud, og skulle du få et hak i bordpladen, kan du nemt fjerne denne ved at putte et par dråber vand i hakken.

Træ bliver bare smukkere med årene

Træ er forskellig og du vil opleve at ikke 2 stykker træ er ens. Ligeledes så får træet med årene en smuk patina, hvor farverne ændrer sig og bliver mere mørk og ensartet, da træ er et levende materiale. I forhold til andre typer af bordplader, så er en massiv bordplade ikke en bordplade der sprænger budgettet, og kan ofte købes til rigtige fornuftige priser. Prisklassen er cirka i mellemlejet på massive bordplader i træ.

Egenskaber og et populært valg

En massiv bordplade har mange egenskaber og er specielt et populært valg til køkkenbordplade. Grunden er at der er meget spil i en massiv bordplade, og at du kan overfladebehandle bordpladen med olie, så du får det udtryk i bordpladen du er på udkig efter.

Det er naturligvis mange forskellige muligheder for at oliebehandle, og her kan du finde alt fra sorte olier, lyse olier, hvide olier, mørke olier og olie med voks. Egenskaben med en massiv bordplade, er også at den er nem at vedligeholde, det kræver blot at du behandler bordpladen nogle gange om året. Sørger du også for løbende vedligeholdelse, har du en bordplade der holder i rigtig mange år fremover.

Husk at være opmærksom på

Skal du bruge en massiv bordplade i et miljø hvor der er genvækst anlæg, eller hvor der er kraftige varmekilder som en radiator eller en brændeovn, kan det forsage det man kalder ”vindrevner”.  Vindrevner skabes, da træet tørrer ud. Så når du f.eks. skal have en ny køkkenbordplade, anbefales det, at du opbevarer bordpladen i minimum 48 timer i det rum, hvor du skal bruge bordpladen, så bordpladen kan ”tilvænnes” til fugtigheden i rummet. Gør du ikke det, kan du opleve en bordpladen begynder at bue.

Træ består faktisk af celler, der danner rør som transporterer næringsstoffer og vand op fra rødderne. Når træet fældes, kommer der ikke mere vand ind i cellerne, og vandet fordamper løbende og træet skrumper. Derfor når du køber en massiv bordplade, skal du være sikker på, at træet et helt tørt, og at tørringsprocessen er godkendt hos firmaerne.