Er træfældning dit næste haveprojekt? Så læs med her

Som hus- og haveejer ved du, hvor skønt det er med en have. Det giver en stor frihed og ro at have et grønt areal i baghaven, som man altid kan gå til. Om det er sommer, og du har mulighed for at lade ungerne lege alene udenfor eller invitere venner og familie over på grillaften, eller om det er forår, og du kan se alting springe smukt ud. Uanset årstid, så elsker vi vores haver. Det kan bare godt være et rigtig stort projekt at holde have, og det er næsten uanset årstiden. Græsset skal slås, hækken klippes og nye bed lægges – for bare at nævne få af havens projekter. Haveprojekter er der nemlig nok af, men tid er der sjældent overflod af. Det er dog vigtigt, at du prioriterer at holde din have. Det gælder også dine træer, som mange overser. Lige indtil den dag haven er fyldt med skygge, eller naboerne banker på, og klager over det samme.

 

Undgå ulykker i haven

Det er vigtigt at være klar over, at træfældning kan være et rigtig farligt haveprojekt. At fælde træer i haven selv kan hurtigt gå hen og blive katastrofalt, da der ikke skal meget til, før det ender i en ulykke. Det kan nemt gå ud over dig selv, din familie eller dit hus. Derfor er det vigtigt, at du overvejer, om det er dig selv, der skal gøre det, eller om du skal have professionel hjælp til at fælde dine træer. Hvis du bare er det mindste i tvivl, så bør du lade være med at gøre det selv. Ved at få hjælp til træfældning får du yderligere en økonomisk ro, da du vil være forsikret, hvis der skulle ske noget.