Et råt gulv er et flot gulv

For os med hus findes der mange muligheder, når vi skal indrette vores hjem bedst muligt. Der er hele tiden en trend, som er oppe i tiden, men er det altid den bedste? Muligvis ikke, men for tiden vinder særligt en ny gulvtype indpas i de danske hjem – og dét er vel at mære én, der er fyldt med fordele!

Epoxy gulvet rykker ind

For Epoxy Garagegulv, der lægger epoxygulve i Aarhus, er det – på trods af navnet – langt fra kun garagen, der skal have glæde af det stærke epoxymateriale. Faktisk oplever virksomheden, at gulvtypen de senere år er rykket ind i køkken, bad og stuer. Virksomheden fortæller, der er flere årsager til dette, men at de primære er rengøringsvenlighed og styrke.

Epoxy gulvet er blandet af en uhyre stærkt tokomponentblanding, som garanterer kunden et holdbart gulv, som er svært at skade – selv i de travle familier, hvor der tabes mad, væsker og måske endda tunge ting på gulvet. Denne type daglige udfordringer klarer et Epoxygulv let, fordi dets hærdede overflade ikke tillader, at ting let får lov at lave skader på gulvet. Samtidig er den hårde overflade med til at gøre rengøringen til en leg. Gulvet klarer alle typer rengøringsmiddel, og hårde børster såvel som mere skånsomme maskiner kan tages i brug afhængigt af behov.

Fordi det er let at holde denne type gulv rent, slipper du også for at bekymre dig om misfarvning.

Industrielt look eller elegance

På trods af at være så holdbart, er du som bruger ikke nødsaget til at acceptere det rå industrielle look, hvis du går med andre designdrømme.

Er du tilhænger af det rå look, er gulvet oplagt og kan give den berømte ”New York Studio” stil, som er meget populær. Det er dog også muligt at få lagt gulvet med farver og mønstre eller tonevariationer indlejret. Fordi gulvet støbes, kan gulvfirmaet lægge det med unikke detaljer, der smelter sammen og er synbare i dit nye gulv. Det betyder, du kan få en stil, som passer lige nøjagtigt til dit rum – om end du er nødt til at forhøre dig om, hvorvidt din gulvleverandør kan klare dine specifikke ønsker eller ej.