Sådan får du hygge ind i dit hjem

Det er vigtigt at have et hyggeligt hjem. Det bidrager til at man kan slappe ordentligt af i sit eget hjem og få samlet ny energi til hverdagen der ligger forude og ikke ender med at udvikle stress, fordi man aldrig kan slappe af. Her har vi samlet et par nemme traditionelle og en mere utraditionel måde at få hygge ind i hjemmet på.

Stearinlys eller dæmpet lys

I den her tid, hvor det er koldt og solen går tidligt ned, er det rart med en smule hyggebelysning i hjemmet. Det kan nemt indføres med nogle stearinlys, både ægte eller batteridrevne, eller med en dæmper på den almindelige belysning i for eksempel stuen, så man selv kan regulere lysets styrke. Dæmpet lys eller stearinlys er den klassiske måde at skabe en hyggelig stemning – og hvis man så også har en lækker middag samtidig, så slår man to fluer med ét smæk.

Et lækkert måltid mad, som man har tid til at nyde

Vi kender det alle sammen. I hverdagen handler aftensmaden ikke om fællesskab og hygge, men det er mere noget, der skal overstås, så man kan komme videre med dagen. Et lækkert måltid mad, hvor man ikke skal skynde sig og måske får en ekstra god vin til, er den absolut nemmeste måde at slappe af på i hverdagen. Køb noget take away, så I ikke skal til at lave mad og nyd maden med hinanden og en lækker vin.

En behagelig lænestol, sofa eller måske en hængekøje?

Hygge handler i høj grad om at man skal have det godt og man skal kunne slappe af. Det er her en behagelig siddeplads eller måske endda liggeplads kommer ind i billedet. Det er fundamentet for en hyggelig aften med en god bog eller serie i tv’et. Det behøver dog ikke at være den traditionelle lænestol eller sofaen. Der findes mange andre mindre traditionelle måder at sidde eller ligge ned på. Man kan for eksempel installere en hængekøje inde i stuen eller måske en hængekøjestol. En hængekøje får os til at tænke på en ferie langt væk under solens varme stråler – og der er ingen andre steder, man slapper mere af på end i en hængekøje på en lækker strand et eller andet sted ude i verden. Den afslapning kan du få ind i din stue ved bare at hænge en hængekøje op.