Hav en indretningsarkitekt med på råd, når du skal lave nyt badeværelse

Badeværelset er et meget vigtigt og centralt rum i boligen. Du kan med fordel hyre en indretningsarkitekt til at hjælpe med planlægningen, da der er mange ting, som man skal være opmærksom på, når man begiver sig ud i at lave nyt badeværelse. Her får du et overblik over, hvilke ting man blandt andet skal overveje:

Badeværelsets stil

Farvevalg, fliser og andre materialer er en stor del af badeværelsets udtryk. Det kan være en stor beslutning, fordi det betyder meget for badeværelset stil, og badeværelset kommer formentlig til at se sådan ud mange år frem. Det kan jo være en dyr omgang at lave nyt badeværelse. Derfor:

  • Husk at badeværelsets stil passer til stilen i resten af huset, da det ellers kan få huset til at virke usammenhængende.
  • Det kan være en fordel at tænke sig om en ekstra gang, inden man kaster sig ud i at vælge det sidste nye skrig indenfor farver, stil og indretning, da man skal huske på, at moden skifter, og så står man pludselig med et badeværelse, som kan virke helt forkert.
  • Et meget personligt badeværelse i farvestrålende farver og mønstre kan sagtens være sjovt og anderledes, men hvis du tænker på at sælge huset indenfor en årrække, så vil det være et mere sikkert valg med et badeværelse i klassisk stil. Overvej i stedet om man kan lave badeværelset personligt med badeforhænget, en lille tæppe og andre ting, som nemt kan ændres.

Badeværelsets indretning

Badeværelsets består jo for det mest af fast inventar og derfor kan man selvsagt ikke rykke rundt, hvis man finder ud af, at det ikke fungerer med den indretning, man har lavet.

En god idé kan derfor være tegne badeværelset op i stor målestok og klippe det forskellige inventar ud sådan, at I kan rykke rundt med det for at se, hvad der fungerer bedst. Vær opmærksom på, at der også skal være plads rundt om inventaret således, at man eksempelvis kan komme ind i brusekabinen uden at skulle mase sig forbi håndvasken.

Det kan en indretningsarkitekt også hjælpe dig med. Det kan være svært at opnå den mest optimale indretning, og derfor kan det være en rigtig god idé at søge hjælp hos én, som har gjort det mange gange før. Så kan dit hus få et badeværelse, som fungerer lige efter bogen – og måske bedre.