Et stort udvalg af trick løbehjul

Et trick løbehjul er en robust udgave af et almindeligt løbehjul, der naturligvis vejer mere end et normalt løbehjul. Trick løbehjul eller stunt løbehjul er et ekstra solidt løbehjul, som er lavet specielt til tricks og stunts, da de traditionelle løbehjul ikke kan holde til de store belastninger ved tricks.

Tricks løbehjul ligner normale løbehjul, men for at få størst mulig styrke og holdbarhed, kan trick løbehjul typisk hverken justeres i højden eller foldes sammen, da dette er de svage punkter på normale løbehjul. Højden på et løbehjul kan have stor betydning for glæden ved at køre på det. Køb trick løbehjul hos ude-leg.dk, hvor du kan få al den vejledning, du har brug for.

 

Trick løbehjul til børn

Et børneløbehjul vil være ideelt, hvis du har børn i alderen fra tre år og opefter. Nogle børneløbehjul er specielt velegnet til de helt små ned til treårsalderen, der gerne vil prøve kræfter med et løbehjul for første gang. Tricks løbehjul til børn er blevet meget populære. Du kan i dag se løbehjul i skolegårde og næsten på ethvert gadehjørne.

Løbehjul til børn er blevet designet med henblik på børn og mindre kørere. Derfor er de lettere og mindre og derfor også mere håndterbart for børn. Løbehjul til børn er gode til at cruise og lege på, både på vejene og i skaterparken. Mange af de gode løbehjul til børn er lavet i en kvalitet, børn kan lege, lære og udvikle sig på i lang tid fremover.

 

Trick løbehjul til voksne

Løbehjul er generelt set en voksende sportsgren for alle aldre – især trick løbehjul er eksploderet i popularitet de seneste par år – og der findes mange af dem.

Trick løbehjul er lavet kraftigere og holder derfor også bedre end andre løbehjul. Trick løbehjul kan bruges mange steder, eksempelvis i skaterparken, parkeringspladsen eller som transport på vejene. Trick løbehjul er designet til at kunne holde til en del, hvilket er godt, da den vil blive udsat for ”tæsk”, hvis du vil køre på ramper. Du kan også, til din egen fordel, vælge et trick løbehjul til transport. Så får du et solidt og pålideligt løbehjul, da de også er lavet til at køre ’smooth’ og behageligt, selv på ujævne overflader.

Hvis du gerne vil have fat i et pro trick løbehjul består den oftest af følgende: Deck, hjul, kuglelejer, bremse, kompressions system, clamp, head set, forgaffel, bar og håndtag.