Tips til hvordan du opmåler til dine vinduer korrekt

Dette er sponsoreret indhold

Hvis du skal have nye vinduer i, er det en god idé at lave en præcis opmåling først. Det er vigtigt, at opmålingen er korrekt, for ellers kan det give problemer i forhold til blandt andet isoleringen. Herunder får du tips til, hvordan du kan opmåle til dit vindue, så du kan få nogle ordentlige vinduer efter mål, som kan isolere huset, samt hvad du skal være opmærksom på, når du foretager en opmåling. Til sidst kan du også få et lille indblik i, hvad nogle af fordelene er ved at lade en professionel gøre arbejdet i stedet.

Sådan kan du selv lave en opmåling

Hvis du er lidt af en gør-det-selv-type, som gerne selv vil lave opmålinger til dine vinduer, så skal du som nævnt være ekstra opmærksom på, at målingerne er helt rigtige. Når du skal opmåle til det udvendige karmmål, så skal du måle det hul, hvori vinduet skal placeres. Her kan det være en god idé, at lade det gamle vindue sidde i hullet imens. Det er vigtigt, at det er selve hullet, der bliver målt, og ikke det gamle vindue, ellers får du ukorrekte mål, og det nye vindue vil være alt for lille. Når du har målt hullet både vandret og lodret, så skal du trække to-tre centimeter fra, og resultatet er så målet på den udvendige vindueskarm.

Dette skal du være særligt opmærksom på

Det er også vigtigt, at du husker at tage mål til alle vinduerne, hvis du skal have sat flere i. Der kan nemlig være forskel på målene. Når du måler hullet til vinduet, er det også vigtigt, at du måler hullet flere steder. De fleste huse har nogle enkelte skævheder, og dette skal du selvfølgelig være opmærksom på, når du måler op. Det er også en god idé, at opmåle både indvendigt og udvendigt, da du ikke kan være sikker på, at målene er helt de samme både inde og ude. Til sidst skal du også være opmærksom på, at eventuelle buer over vinduerne eller sålbænke, som er en skrå kant nederst ved vindueskarmen, kan have en betydning for fugerne, der skal laves rundt om vinduet.

Få en professionel til at opmåle

Hvis du gerne vil være fuldstændig sikker på, at der bliver taget korrekte mål, og ikke helt stoler på dine egne håndværkerevner til at gøre det selv, så kan du med fordel få en professionel til det. Hvis du får en professionel til det, er vedkommende også din garant for, at opmålingen er lavet korrekt. Det vil sige, at hvis målene skulle risikere at være forkerte, så bliver der bestilt nye vinduer, som du ikke stå til regning for. Det ville du risikere at skulle gøre, hvis du selv laver fejlopmålinger. Derfor kan det være en god idé at få en professionel til at gøre arbejdet for dig, så slipper du nemlig for risikoen for at skulle betale to gange for vinduer på grund af fejlopmålinger.