Få det meste ud af altanlivet

En stor del af Danmarks befolkning bor i lejlighed. Det gælder både unge studerende, ældre pensionister, enlige og familier. Det kan sommetider virke trangt at bo i en lejlighed, da man ikke bare lige har en have at gå ud i eller så meget plads som i et hus. Men har man en altan, kan det give lidt frihed, og man kan få adgang til udeliv, selvom man bor i lejlighed.

En altan kan mere, end man tror

En altan kan bruges til mange ting, som man måske ikke lige tænker over. Vil man gerne have friske krydderurter, er altanen et godt sted. En altankasse kan hænge på rækværket, og tager derfor ikke plads på selve altanen, og har man bare lidt grønne fingre, kan man nemt dyrke friske krydderurter i sommerhalvåret. Er det vinter, og skal man holde fest, eller mangler man blot plads i køleskabet, er altanen et godt sted at opbevare drikkevarer. Vintervejret holder drikkevarerne kolde, og det er nemt at overskue udvalget af drikkevarer på en altan, fremfor i et proppet køleskab. Har man en forholdsvis stor altan kan den også bruges til opbevaring af ting, man ikke bruger så tit. Der findes mange opbevaringsløsninger til altaner, som holder vand og fugt ude, og derved beskytter tingene.

Find de rigtige altanmøbler for bedst mulig benyttelse af altanen

Om en altan er stor eller lille, bred eller smal, lang eller kort findes der havemøbler, der passer til. Altanmøbler, der nemt og hurtigt kan klappes sammen og opbevares på mindst mulig plads, er gode til den lille altan. Er der derimod rigeligt med plads kan en god løsning være et møbelsæt, der kan holde til at stå ude i al slags vejr. Vil man gerne have flotte teaktræsmøbler, kan disse let pakkes sammen og overdækkes, og en opbevaringskasse kan bruges til hynderne, så de ikke bliver slidte og grimme at se på. Se forskellige alternativer til altanmøbelsæt her.