Sådan får du et nyt badeværelse

Badeværelset er et lille, men vigtigt rum i dit hjem. Det bruges hver eneste dag året rundt. Et lækkert badeværelse indbyder til selvforkælelse, og det giver overskud. Trænger dit badeværelse til en opgradering, eller er du ved at bygge nyt hus, så læs med her.

Badeværelset er et vådrum

Helt naturligt er badeværelset et rum, hvor der er meget vand og chance for, at der kommer vand alle mulige steder. Derfor er det vigtigt, at du får lagt klinker på gulvet og på væggen i brusenichen. Måske ønsker du endda klinker i hele rummet?

Til den opgave skal du hyre en professionel murer. Brorson Byg er en erfaren murer fra Møldrup i Viborg. De tilbyder også at agerer hovedentreprenør på dit badeværelsesprojekt. Så skal du ikke bekymre dig om noget.

Derudover skal du vælge nogle gode badeværelsesmøbler, der kan tåle at være i det fugtige rum. I små rum kan en fritstående vask være fin, men det giver ringe opbevaringsplads. Der findes rigtig mange professionelle bad- køkken- og skabsforretninger, der kan hjælpe med et møbel med vask integreret.

Når du laver nyt badeværelse, skal du også have et nyt bad. Vælg et lækkert brusesystem der har rainshower. Det er helt fantastisk at stå under, men der er fare for, at dine bade bliver lidt for lange i fremtiden.

På badeværelset smukkeserer vi os

Badeværelset er der, hvor vi vasker os og gør os lækre. Hver dag inden arbejde og den helt store tur når der skal være fest.

Vælg en ordentlig belysning på badeværelset. Hvis du, eller andre i familien, godt kan lide at lave lidt hjemmespa på badeværelset, er det en god idé at installere lys, der kan dæmpes. Det giver en hyggelig fornemmelse og en mere behagelig atmosfære. Samtidig er det nødvendigt med klart lys, når der skal lægges makeup eller plukkes øjenbryn.

Vælg et lækkert spejl og sørg for at der er adgang til stikkontakter på badeværelset. De fleste har elektroniske skønhedsapparater. Indret dig ellers med hyggelige nipsting og en plante hist og her. Det giver lidt ekstra på badeværelset.