Få industriporte til dit behov

Det kan i flere henseender være vigtigt at fat i det helt rette produkt, når man søger nye porte til industri og erhverv. Mange forskellige firmaer kan have brug for industriporte i forbindelse med deres erhverv, og her er det vigtigt at opnå den helt rette funktionalitet. Man ønsker nemlig at få en funktionel facade, som giver en god adgang igennem bygningen. Der kan være forskel på, om man har behov for en port, som er meget holdbar og sikker, eller om man søger en port, som åbner hurtigt.

De fleste industriporte kan fås i helt specifikke mål, således at de passer nøjagtigt til ens behov. Der findes flere forskellige typer af porte til industri og erhverv, og blandt disse er eksempelvis ledhejseporte og hurtigporte.

 

Klassiske ledhejseporte

Ledhejseporten er en sektionsopdelt port, som køre ind under taget, således at den er funktionel og pladsbesparende. Derudover fås ledhejseporte også med store glaspartier, hvilket sikrer gennemsyn igennem porten. Samtidigt giver dette også et naturligt lysindfald, hvilket ofte kan være et behov inden for erhverv.

Ledhejseporten kan fås i mange forskellige typer. Man kan eksempelvis få en Thermo ledhejseport, således at den holder kulden ude i vintertiden. Derudover er det også muligt at få en port med dørindgang, hvis man ikke har behov for at skulle køre lige så meget ind og ud ad porten.

 

Tidsbesparende hurtigporte

Hurtigporte er, som navnet indikerer, en port som er hurtig til at hejse op, hvilket gør den rigtigt fleksibel i en arbejdssituation. Hvis man har et behov for hurtigt at kunne køre ind og ud gennem porten, så er det et rigtigt godt valgt til formålet.

En hurtigport fungerer optimalt under intens drift. Så hvis man kræver meget af sine porte i forhold til ydeevnen, så vil man bestemt ikke blive skuffet. Derfor kan man have effektiv drift, samtidigt med at man holder en god sikkerhed.