Få kontrol over hvem der kan komme ind i huset

Har du været en af de mange uheldige husstande, der har været offer for indbrud? Og har du nogensinde oplevet at låse dig selv ude og pludselig være den, der ikke kan komme ind i dit eget hus? Der findes flere måder hvorpå du kan sikre dig, at du har kontrollen over, hvem der kommer ind i dit hus – også måder hvorpå du kan sikre dig, at du selv kan komme ind. Det handler om at få fat i det helt rigtige sikkerhedssystem, så du altid ved, hvem der kan komme ind i din bolig.

 

Vælg mellem de forskellige sikkerhedssystemer

Et af de mange sikkerhedssystemer på markedet i øjeblikket kaldes adgangskontrol. Adgangskontrol er et sikkerhedssystem, du selv kan styre, og hvor du løbende kan ændre på de forskellige adgangsforhold, som du har registreret i systemet. Du kan for eksempel tilføje og udelukke, hvem der skal kunne bruge systemet, og du har mulighed for at se, hvem der kommer og går. Derudover kan du også selv spærre en nøgle, hvis du skulle være uheldig at miste en nøgle. Hvis du mister en nøgle, og du ikke bruger adgangskontrol, kan du naturligvis altid kontakte din lokale låsesmed, så du kan få hjælp til oplukning af døren. Der er nemlig mange andre muligheder end adgangskontrol som for eksempel et af de forskellige alarmsystemer, eller du kan få installeret en magnetlås. Magnetlåse giver dig ekstra beskyttelse mod indbrud, da de er sværere for indbrudstyven at bryde op, og du kan dermed være godt sikret i hjemmet.

 

Få hjælp til at vælge dit fremtidige sikkerhedssystem

Det er ikke kun, hvis du mister din nøgle, at ud kan kontakte din lokale låsesmed. For at søge råd om de forskellige typer af sikkerhedssystemer og få hjælp til at få installeret et af systemerne, er det også låsesmeden, der kan hjælpe dig med at træffe de rette valg. Hvis du for eksempel mangler en låsesmed i byerne syd for Aarhus, er det Odder Låseservice, du kan søge hjælp hos. De kommer for eksempel ud til både Odder, Beder, Malling og Skanderborg.