Få mere plads med en tilbygning

Har du fundet den perfekte placering for din bolig, som ligger tæt på skole og fritidsinstitutioner, dine venner og familie og så videre? Men er pladsen mere trang, end du havde forventet? Måske er der en lille ny på vej eller nummer 2, og så kan der mangle plads. I den forbindelse behøver du ikke som det første at tænke på, om du skal ud på en ny boligjagt. For du kan undersøge mulighederne for en tilbygning, og så kan du forhåbentligt beholde din drømmebeliggenhed og samtidig få din drømmebolig.

Må du lave en tilbygning?

Først og fremmest skal du finde ud af, om det kan lade sig gøre at lave en tilbygning på nuværende boligareal. Som udgangspunkt er det dig som husejer, der har ansvaret for at forholdene for din bolig er lovlige. Her skal du have sat dig ind i Byggeloven og eventuelt rådføre dig med en rådgiver, så du sikrer, at dit byggeri er, som det skal være. Derudover findes der Bygningsreglementet, som er en sikring af kvaliteten i byggeriet og juridiske krav.

For at finde ud af om du kan få en tilbygning, skal du blandt andet se ind i Planloven, kommuneplaner og lokalplaner, hvor der er krav, du skal leve op til i forhold til tilbygning. Det kan være, at du skal søge om byggetilladelse.

Hent hjælp til at få en tilbygning

Finder du ud af, at du godt kan lave en tilbygning på dit boligareal, så kan du hente hjælp hos en professionel. Klik her hvis du ønsker at få murerarbejde. Ønsker du en tilbygning til Roskilde, København eller et andet sted på Sjælland, kan du få en erfaren håndværker som HHT Byg A/S til at udføre et ordentligt arbejde for dig. En kyndig murer ved, hvad reglerne er på området og kan udføre arbejdet fyldestgørende, så din tilbygning bliver helt, som du forespørger.