Sådan sikrer du din bolig mod skybrud

Skybrud og voldsomt regnvejr er efterhånden blevet almindeligt i Danmark, og det betyder, at mange husejere bliver nødt til at tage sig nogle forbehold. Det er en god idé at lave nogle investeringer i sin bolig for at sikre sig mod dyre skader og en bedre fremtidig salgspris på huset.

Tekniske løsninger

Af de mere tekniske løsninger kan en højvandslukke, tilløbsspærre eller ekstra pumpe være løsninger. Et højvandslukke sikrer, at vandet ikke kommer retur fra afløbet og ind i din kælder. En anden mulighed er en tilbageløbsspærre, som også sikrer dig mod vand fra kloakken. Hvis du er en af de danskere, der har en pumpebrønd, er det en god idé at sikre sig med en ekstra. Hvis du har en kælder, kan man få den drænet, så huset er bedre til at stå imod de store mængder fugt og vand.

 

Hvis du ønsker at sikre dit hus mod skybrud, med nogle gode tekniske løsninger, skal du kontakte din lokale kloak- og vvs-mand, så I sammen kan finde de bedste løsninger. Bor du i Hvidovre eller Rødovre, så læs mere her.

Naturlige løsninger

Der findes også mere naturlige måder at sikre sig mod skybrud på. En af dem er at anlægge et grønt tag. Navnet kommer af, at der simpelthen vokser grønne planter på taget, som kan optage en stor del af regnvandet. En anden måde er at anlægge fliser og terrasser således, at vandet har god mulighed for at sive ned i jorden under fliserne. Når man anlægger sin terrasse eller lægger fliser, er det generelt en god idé at sikre sig, at fliserne ikke skråner mod huset. Med tiden vil de synke ned mod huset, så det kan være smart at holde øje med, om de trænger til at blive lagt om.