Få et mere stilfuldt køkken med en granitbordplade

I en travl hverdag hvor man skal have tid til både arbejde og familien, er aftensmåltidet en vigtig del, når man kan samles med dem man holder af og nyde en rolig stund. Der er intet bedre end at samles med familien i køkkenet og være fælles om at kokkerere måltidet i hyggelige omgivelser. Derfor har køkkenets udseende og design også en rigtig stor betydning, når man skal skabe den helt rigtige atmosfære. Her kan du med en helt ny granitbordplade skabe et lækkert og stilfuldt udtryk i køkkenet, som skiller sig ud fra mængden.  De unikke strukturer, farver og mønstre giver granitten liv, som du ikke ser i andre stentyper, og hos Bessmann Køkken kan du finde din nye kvalitets granitbordplade.

Granitten giver dit køkken et elegant og tidløst design, og sorterne specialudvælges, så man er sikker på at det er det bedste mulige materiale. Granit er en vulkansk bjergart, og Bessmann køkken henter blandt andet deres materiale fra Norge, Italien, Finland, Brasilien og mange andre steder. De arbejder kun med kvalitetsbevidst materiale, og man risikerer derfor ikke at få ”Kina-granit”, som smuldrer.

 

Hvordan vedligeholder jeg en granitbordplade?

En granitbordplade skal behandles med en særligt plejemiddel, som forsegler overfladen, da stentypen optager både fedtstoffer og væsker, hvilket man gerne skal undgå, for at holde pladen ved lige. Det er det man kalder en porøs overflade, og den er resistent over for de generelle eddiker og husholdningssyrer, så derfor leverer Bessmann køkken den egnede levnedsmiddelægte opløsning med i købet af granitbordpladen. Man skal huske at bordpladen jævnligt skal re-forsegles og altså kræver lidt pleje at holde. Det er dog det hele værd, når man har sin lækre bordplade og et stilfuldt køkken. Man kan også få granit i mange forskellige farver, mønstrer og nuancer, som skaber både detaljer og levende kompleksiteter og giver dig et helt igennem unikt og elegant køkken.

Hos Bessmann køkken får du selvfølgelig også 5 års garanti på din granitbordplade, så du altid er sikret din investering.

 

Book et møde og se granitbordpladerne

Bessmann køkken holder til i Fredericia, hvor du har mulighed for at booke et gratis møde ude i deres showroom. De har nogle dygtige konsulenter, som gerne hjælper med rådgivning og deler ud af deres erfaring baseret på netop dine behov.

Har du ikke mulighed for at møde op i Fredericia, kan du også gå ind på deres hjemmeside, hvor man frit kan sende dem spørgsmål, hvis der er noget man er i tvivl om vedrørende produkterne og har brug for vejledning. De leverer og monterer i hele landet, så selvom du ikke bor omkring Fredericia, er der lige god mulighed for at opgradere dit køkken og få et stilfuldt og elegant udtryk, som passer til dig.