Fem ting du skal huske, når du skal flytte

I forbindelse med en flytning, kan der være rigtig mange praktiske ting, som man skal tænke over, huske på, overveje og ordne – og disse mange ting kan være rigtig vanskelige at have et overblik over, hvad enten du skal flytte til eller fra Valby, Århus, København, Odense, Storkøbenhavn eller et helt andet sted. Derfor får du her fem ting du skal huske, når du skal til at i gang med den store flytning.

  1. Lav en liste. Det kan være en god idé at starte ud med at skrive alle de ting ned, som du skal huske i forbindelse med flytningen. På den måde kan du holde overblik, sikre dig at du ikke glemmer en af tingene, og du kan løbende krydse af, når du har fået det ordnet.
  2. Forbered den nye bolig før indflytning. Dette kan for eksempel være at sørge for at gøre køkkenskabene grundigt rene, inden du sætter tallerkenerne ind på hylderne, eller for eksempel får en entreprenør ved København til at komme ud og slibe dine nye gulve, så de er flotte og klar, når du flytter alle dine møbler ind.
  3. Adresseændring. Det er vigtigt både at huske at skifte folkeregisteradresse senest fem dage efter flytningen, skifte adresse hos postvæsenet, så din post ikke havner på din gamle adresse, samt generelt overveje, hvem der ellers skal have din adresseændring: din arbejdsgiver, diverse abonnementer, diverse forsyningsselskaber, konto- og medlemskort, TV- og internetleverandør, læge, tandlæge og lignende.
  4. Pak en flyttetaske med de mest essentielle ting du skal bruge under selve flytningen. Ofte kan man have glemt i hvilken kasse man lagde sin tandbørste, sin telefonoplader eller en rulle toiletpapir, som kan være nogle af de første ting man skal bruge, når man er flyttet ind i den nye bolig. Pak derfor en taske med disse mest essentielle ting, sådan at du er fri for at åbne alle flyttekasser, blot for at finde tandbørsten frem.
  5. Flyt de store møbler ind først. Dette er en god idé, frem for at stille alle flyttekasserne og småtingene ind i den nye bolig først. På denne måde kan du starte med at få fundamentet i boligen op at stå først, skabe overblik over, hvad der skal stå hvor, og du er også fri for at gå og falde i alle kasserne, når du kommer slæbende med sengen, sofaen eller et andet stort og tungt møbel.