Dette skal du gøre for at forebygge vandskader i dit hus

Hvis du er husejer og ikke tids nok opdager at toilettet løber eller at der er et læk i et vandrør et sted i huset, kan det gå hen og blive en dyr fornøjelse, at skulle få det repareret. Lang tids frost, samt betydelige frostgrader, kan også betyde at mange husejere har risiko for frostsprængte vandrør, hvis de sparer for meget på varmen. I denne forbindelse kan det også gå hen og blive rigtig dyrt, fordi forsikringen ikke plejer at dække for sprængte rør. Hvis uheldet alligevel skulle være ude, kan det sagtens betale sig at lede markedet i Danmark igennem for billig VVS, sådan at regningen for at få vandrørene fikset igen, forhåbentlig ikke bliver alt for høj. Et godt bud på billig VVS kan for eksempel være Valdemar Petersen i København – Klik her for at læse mere.

Her får du fire gode råd til at forebygge vandskader i dit hus.

  1. Bliv venner med din vandmåler. Husets vandmåler kan afsløre en hel del. Du kan blandt andet bruge den til at lave en meget simpel test, hvor du holder øje med vandmåleren, når der ikke er nogen i huset, som bruger vand. Hvis vandmåleren ikke står helt stille, kan det tyde på at der siver vand ud fra et rør, eller at dit toilet løber.
  2. Hold en ensartet temperatur i alle rummene i huset om vinteren. De mange dage med en del frostgrader udenfor, som vinteren i Danmark ofte kan byde på, kan betyde at det er endnu mere vigtigt at have varme i alle husets rum. Dette gælder også de rum i dit hus, som du aldrig eller sjældent bruger.
  3. Sluk ikke for cirkulationspumpen om natten, når det er frostgrader udenfor. Dette er vigtigt, fordi stillestående vand hurtigere kan fryse end vand i bevægelse.
  4. Pas på med optøning. Hvis det skulle ske at du har et frossent vandrør et sted i dit hus – for eksempel på loftet eller lignende – bør du overlade det til en professionel fagperson at tø det pågældende rør op. Du skal ikke selv forsøge dig ad med en varmluftblæser, da varmen fra denne er så høj, at du meget nemt kan komme til at starte en brand i stedet for blot at tø op. Ønsker du selv at tø dine rør op, kræver det en stor portion tålmodighed samt en masse varme håndklæder.