Tre måder at passe godt på din bolig

Din bolig er dit hjem. Det er her, du skal have en tryg base, og derfor er det uhyre vigtigt at passe godt på hjemmet. Hvis noget skulle gå galt, er der nemlig risiko for, at du er nødt til at flytte midlertidigt eller lave om på din bolig, så skader kan udbedres. For at undgå dette er det en god idé at få regelmæssige tjek af boligen. Det kan eksempelvis være el-eftersyn. Derudover er det en god idé at tjekke din bolig regelmæssigt, så du kan vedligeholde den korrekt.

Derfor skal du have et el-eftersyn

Elinstallationer kan med tiden blive dårlige og potentielt farlige. En gang i mellem er det derfor en god idé at få tjekket dine elinstallationer af en professionel elektriker. Elektrikeren kan undersøge dine installationer og finde eventuelle fejl og mangler, som kan nå at blive udbedret, inden en ulykke sker. Hvis el i boligen ikke er installeret korrekt, eller hvis installationerne er blevet for gamle, er der større risiko for, at der kan opstå brand. Elektrikeren kan også lave en tilsynsrapport, som du kan bruge, hvis du skal sælge din bolig.

Derfor skal du vedligeholde din kloak

Ligesom med elinstallationer er det vigtigt, at kloakken også vedligeholdes. Hvis den ikke bliver det, kan du både risikere at få rotter, at få oversvømmelse og at få fugtskader. Kloakken er forbundet med al forbrug af vand i boligen, og derfor er det dagligt mange liter, som kloakken skal holde på. For at vedligeholde kloakken er det vigtigt, at du får lavet en tv-inspektion, så eventuelle fejl kan udbedres. Derudover er det vigtigt at tømme din septiktank, hvis du har sådan en.

Sådan vedligeholder du resten af din bolig

Det er vigtigt, at du en gang imellem tjekker din bolig for at finde ud af, om der er fejl, der skal udbedres. For at tjekke din bolig helt igennem, skal du blandt andet undersøge:

  1. om tagrenderne er tætte
  2. om der er hul i taget
  3. om der er revner i soklen
  4. om fuger er tætte
  5. om vinduer og døre er tætte

Hvis du opdager, at der eksempelvis er hul i taget eller at der er revner i soklen, er det vigtigt, at du får kontaktet en professionel. Revner, utætheder og huller kan nemlig føre til fugt, svamp og vandskader i boligen, som kan undgås med ret rette vedligehold.