Forny din terrasse hen over sommeren

Sommeren er over os, og særligt i år har den gjort det rigtig godt. Det giver mere lyst og flere muligheder for at tilbringe dagene udenfor. Har du også fået lyst til at opholde dig mere i haven og på terrassen? Der er mange muligheder, når det kommer til have- og terrassedesign, og kun fantasien sætter grænser.

Smukke mønstre og havestier

Terrasser kommer i mange forskellige udformninger og materialer. Lige meget hvilket materiale du vælger, er det næsten kun fantasien, der sætter grænser. Sten er dog en af de materialer, du kan være virkelig kreativ med. Tænk et kreativt og hyggeligt design ind i din terrasse fra starten af. Brug disse 3 kreative tips:

  1. Giv din terrasse en alternativ form. Det giver husets facade og din udendørsarealer mere personlighed. Det kan være en rund, oval eller sekskantet terrasse. Måske skal den gå ud i en trekantet spids?
  2. Tænk havelivet ind med bede og træer. Lav huller i flisebelægningen til små træer og plant lidt grønt her og der. En stor terrasse kan opdeles i forskellige kroge og ”rum” med planter og bede.
  3. Anvend forskellig sten og skab et kreativt mønster i din terrasse. Netop forskellige sten kan du også bruge til at skabe mere spil og skabe forskellige rum.

 

Få hjælp af din lokale entreprenør til brolæggerarbejdet. Spjald Brolæggeren v. Rene Petersen udfører kvalitetsarbejde som entreprenør nær Herning, Skjern og Holstebro.

Overdækket med hygge

En overdækket terrasse kan udvide brugsmulighederne rigtig meget. Dog kan det også være en irritationsfaktor, hvis man gerne vil nyde solen. En løsning kan være at bygge en sydlandsk inspireret pavillon eller pergola. Lad blomster vokse ned over den eller brug smukke lagner til at skabe skygge de dage, hvor der er brug for det. Eventuelt kan I nøjes med at dække en lille del af terrassen af. Sørg for at skabe godt med hyggekroge på din terrasse. Bløde kurvemøbler eller DIY pallemøbler med tæpper og puder indbyder til mange lang sommeraftner.