Spis en ballon og kom ned i vægt

Gastric ballon og personlig træningDet lyder måske utroligt, at man kan tabe sig ved at fylde maven, men det kan man, når det man fylder maven med er en maveballon. En maveballon er en ballon, der føres ned i maven og derefter fyldes med saltvand. Den er et godt alternativ til en maveoperation, da den føres ned i maven helt uden brug af kirurgi.

Vil du gerne af med din overvægt?

Er du træt af at være overvægtig? Træt af ikke at kunne gå i det tøj du har lyst til og træt af at blive hurtigt udmattet fysisk? Mange overvægtige prøver adskillige forskellige tiltag i form af slankekure, diæter og motionsprogrammer uden den mindste virkning. Det tager modet fra mange, at de ikke taber sig, selvom de virkelig gør en stor indsats for, at det skal ske. Hos nogle bliver det et problem, der svækker deres livsglæde og i høj grad påvirker deres selvtillid. Hvis du er en af dem, der har prøvet at tabe dig uden resultat, kan maveballonen måske hjælpe dig.

Fyld din mave ud

En maveballon placeres i mavesækken for at svække din appetit. Ved at fylde en stor del af din mavesæk, får den dig til at føle dig mæt meget hurtigt. Det vil sige, at du spiser mindre og derved taber dig. Tidligere kunne man kun gøre brug af et kirurgisk indgreb, når man ønskede at mindske den plads, der er i mavesækken. Ved kirurgiske indgreb er der altid en risiko for, at noget går galt eller, at der opstår komplikationer og bivirkninger. Derfor er det en meget stor fordel, at man nu kan sætte en maveballon ned i maven helt uden hjælp fra kirurgien. Maveballonen føres nemlig ned i mavesækken gennem spiserøret. Når den placeres i mavesækken, er den ikke pustet op. Det bliver den først i mavesækken. Det der fylder ballonen ud er en saltvandsopløsning. Opløsningen er steril og det er ikke farligt, hvis der går hul på ballonen.

Kost og motion

Der findes forskellige typer af maveballoner og det kommer an på, hvilken type du får, hvor længe den skal være i mavesækken. Det kan være fra et halvt år og op til et år. Når du får en maveballon betyder det ikke, at du ikke skal dyrke motion og tænke på kosten. Det er faktisk en stor del af behandlingen at ændre livsstil i den periode, som ballonen ligger i maven. Derfor er det rigtig godt at finde en personlig træner, der kan hjælpe med at skabe forandringen i din livsførelse. Ofte er det jo hele familiens livstil, der skal ændres.
Du skal ville det Nogle behandlingssteder tilbyder både træningsprogram og kostvejledning, som en del af behandlingen. Det gør de naturligvis, fordi det er et vigtigt aspekt for, at det vil lykkedes for dig at holde vægten efter, at ballonen fjernes igen. Derfor skal du også være villig til at gå helhjertet ind for en livsstilsændring, når du får en maveballon. Ellers vil den kun have en midlertidig effekt og de tabte kilo vil sætte sig igen. Der er med andre ord ikke nogen let udvej, men med maveballonen får du rigtig meget hjælp på vejen mod en slankere og sundere krop.
Du kan selv kombinere en maveballon med en professionel personlig træner, for at opnå endnu bedre resultater. Husk at det er vigtigt du bliver ved efter ballonen er udtaget.

Du skal veje 10-20 kg for meget

For at komme i betragtning til en maveballon skal dit BMI være på mindst 27. Det betyder at behandlingen med maveballon er for dem, der vejer mellem 10 kg og 20 kg for meget. Det er altså ikke for dig, der kæmper med under 10 kg overvægt. Gør du det og har gjort det længe, kan det anbefales at få en seriøs og dygtig personlig træner, der kan hjælpe dig af med de kilo, du har for meget.