Forny dit hjem med flotte vægge

Foråret er på vej med lysere dage, varmere temperaturer og bedre humør. Den mørke vinter er slut, vi har fået mere overskud, og vi får lyst til at der skal ske noget nyt og flot i vores hjem. Når de fleste mennesker tænker på fornyelser i hjemmet, tænker de straks på en masse dyre udgifter. Det behøver ikke at koste en formue at forny dit hjem, og det behøver ikke at kræve en masse arbejde. Alene ved at ændre lidt på hjemmets vægge, kan du skabe en enorm forandring. Her får du nogle idéer til, hvordan forandring på væggene kan ændre dit hjem markant.

Forny med maling

En måde du kan forny dine vægge på, er ved at male. Du kan vælge at opfriske farven på dine allerede eksisterende vægge. Dette giver et nyt og friskt look til rummet, og det hele kommer til at se pænere ud. Du kan også vælge at kaste dig ud i modigere og mere farverige løsninger. En af de helt store indretningstendenser i øjeblikket er, at kun male en enkelt væg i rummet i en modig farve. Det kan for eksempel være at male en endevæg grøn, mens de resterende vægge forbliver hvide. Du kan også vælge at male alle væggene i en frisk og modig farve. Dette er lidt mere risikabelt, da chancen for at blive træt af det er en anelse større, end hvis det bare er en enkelt væg.

Forny med tapet

Hvis du trænger til at få frisket dine vægge op, kan du også vælge at pynte dem med et flot tapet. Mulighederne er mange, da der findes mange forskellige tapeter. Ligesom med malingen, kan du vælge at tilføje tapet på en, flere eller alle rummets vægge, alt efter hvilket udtryk du går efter. Hvis du vælger mønstret tapet, kan det være en god idé at nøjes med at sætte det på én væg, så rummet ikke bliver for forvirrende og spraglet. Hvis det derimod er ensfarvet tapet, kan du roligt sætte tapet på alle rummets vægge. Tapet kan gøre en masse godt for et rum. Det kan tilføje varme, og derudover kan det fungere som en del af indretningen. Særligt hvis du har mange ensfarvede møbler, kan et mønstret tapet være med til at tilføje liv til rummet, så det virker varmt, imødekommende og personligt.