Fra hus til hjem – sådan tager du springet

Der er forskel på en bolig og så et hjem. En bolig er der, hvor du bor et par måneder eller år mens du studerer – et hjem er der, du slår dig ned i mange år og eventuelt starter en familie. En bolig indeholder en masse af dine ejendele – et hjem kommer til at indeholde resten af dit liv. En bolig er et hus med 4 vægge, men et hjem er så meget mere end det. Men hvordan når man dertil, hvor man endelig føler sig sikker nok til at kalde sit hus for et hjem? Det er forskelligt fra person til person, men der er helt sikkert nogle ting, du kan gøre, for at skabe rammerne for et hjem. Da et hjem er en personlig ting, så er det i sidste ende kun dig, der kan afgøre, hvornår du har taget springet. Du kan dog få et bedre overblik over, hvad din nuværende bolig måske kunne mangle for at forvandles, på diverse hjemmesider (f.eks. newshub.dk) med forskellige tips og tricks.

Hvad kan jeg selv gøre?

Det første du skal gøre, er at spørge dig selv, hvad du lægger vægt på som vigtigt i et hjem. Det kunne f.eks. være:

  • Hygge
  • Design/indretningen
  • Teknologi
  • Kultur
  • Haven/det grønne
  • Minimalisme

Det er kun dig der sætter grænserne. Hvis du stadig er lidt på bar bund, så følger her en liste over tiltag, du eventuelt kunne eksperimentere med for at føle dig mere hjemme.

  • Hvis du elsker at have gæster og elsker følelsen af at være en god vært, så kan du indrette dit hjem til at have mange aktiviteter. F.eks. spillekonsoller i stuen, billardbord i kælderen, sjove havespil eller andre aktiviteter, der passer til dine vennegruppers interesser.

 

  • Hvis du vil have hyggen i højsæde, så indret dit hjem til at kunne give denne følelse bedst muligt. F.eks. installér justeringslys i nogle rum, så det hyggelige lys altid kan opnås. Eller skab den perfekte hygge-stue med alt fra surroundsound, til et godt TV og en komfortabel sofa.

 

  • Hvis du er en ægte udendørsperson, så sæt fokusset på haven. Indret haven til at blive et naturligt hjem. Plant blomster og træer, opstil sjove havespil, giv haven et ekstra twist, så den føles som helt din egen. Hvis du f.eks. elsker sport, så kunne du anskaffe en romaskine til haven.