Gammel, slidt, rusten og brugt bil? Få den skrottet ved et autoophug!

Mange mennesker, som er i besiddelse af en gammel, rusten, slidt og godt brugt bil, lader blot bilen stå og ruste – særligt hvis der øjensynligt ingen muligheder er for at få den solgt. Men hvis du har en bil, som ikke længere er egnet til at køre rundt på vejene i Danmark, er det din pligt at sikre dig, at den bliver skrottet forsvarligt. Det smarteste er i denne forbindelse at indlevere den gamle bil til autoophug, hvilket for eksempel kan være i nærheden af Sommersted, Thisted, Århus, Odense, Roskilde, eller hvor i landet du ellers befinder dig.

Hvad er autoophug?

Du kan forstå autoophug som en slags kirkegård for biler. Ved et autoophug vil en professionel fagperson kunne sørge for, at der bliver genbrugt så meget af din gamle og slidte bil som overhovedet muligt. Dette vil den pågældende fagperson ofte gøre ved at slæbe din gamle bil til sit værksted, hvilket for eksempel, hvis den pågældende bil ikke kan køre, kan gøres ved at bruge en stor gaffeltruck. Klik her for at læse mere. Her vil fagpersonen sørge for grundigt at undersøge, hvilke af delene i din gamle bil, som stadig kan fungere, og hvilke dele der ikke kan det. De dele af din bil, som virker endnu, vil fagpersonen sørge for bliver genbrugt som reservedele til en anden bil – enten til en bil, som skal repareres og have nogle nye reservedele, eller måske til en helt ny bil, som er ved at blive lavet. De dele af din gamle bil, som ikke virker mere, vil fagpersonen derefter sørge for bliver smeltet om, sådan at materialet her vil kunne bruges til at lave nye reservedele til en anden bil. Dette kan altså være en måde, hvorpå der ikke skal benyttes nær så mange ressourcer på at lave helt nye reservedele til nye biler, da gamle reservedele i stedet bliver genbrugt. På den måde er det super godt for miljøet, hvis du indleverer din gamle bil til autoophug!

Udover den gode samvittighed over for miljøet, som du kan få ved at indlevere din gamle bil til autoophug, kan du oftest også få en økonomisk kompensation ved indleveringen af bilen. Dette kalder man ofte, i daglig tale, en såkaldt skrotpræmie. Der gælder forskellige regler i denne forbindelse, hvilket er afhængig af årstallet for den pågældende bil, som du indleverer.