Gangbro til sommerhus

Mange sommerhusejere kender til udfordringen ved at bo i et terræn, der enten kan være svært ujævnt eller bare svært at komme frem i på grund af sumpede områder eller andet, der gør det svært at gå omkring i arealet.

Ofte kan det skyldes, at regnvandet samler sig i et særligt område, at der går vandløb over området eller at det bare er ufremkommeligt på grund af krat, sten, naturlig sump osv.

Uanset hvad årsagen måtte være, er det efterhånden blevet let at finde en løsning, der gør området fremkommeligt. Typisk kan man ved at etablere en gangbro gøre det til en smal sag at komme frem og tilbage mellem to områder. Mange grundejerforeninger bruger en gangbro til at samle områder, men særligt sommerhusejerne er kommet med på bølgen, da de enten samler udeområder, annekser eller måske veje ned til en badebro med en moderne og praktisk gangbro.

Få en personlig gangbro

Gangbroens opgave er at forene områder og få dem til at ”tale” sammen i den æstetiske forstand. På den måde føler man som ejer ikke, at man besidder mange forskellige områder, men ét enkelt samlet og flot område med mange muligheder.

Når du skal vælge din gangbro, er det derfor en god idé, hvis du fokuserer på at få den designet i materialer, der matcher dit sommerhus, så indtrykket bliver der samlede opholdsområde med mange funktioner. For at sikre lige præcis det, skal du naturligvis have designet din gangbro, så den passer til huset og området. Huset er det designmæssige spørgsmål, mens broens form skal designes, så det er let fremkommeligt og så det er egnet til f.eks. våde områder. Derfor bør du høre din leverandør, om de f.eks. tilbyder materialer, der er modstandsdygtige over for sø- og / eller saltvand, så du kan placere gangbroen uden at frygte hurtige behov for reparation og vedligeholdelse.

Da vedligeholdelse dog er en uundgåelig del af det at eje et sommerhus med tilhørende elementer som netop gangbroen, skal du sikre dig, at den f.eks. kan tåle rengøring med en stiv kost, så du kan skrubbe den. Forhør dig desuden omkring behandling af træet, så det bliver bevaret flot og så der ikke pludselig gror alger, mos og andre mikroorganismer i den.

På den måde er du sikret en forbindende bro, der både er praktisk og ser lækker ud over en lang periode – med et minimum af besvær fra vedligeholdelse.

Husk desuden at opsætte rækværk og gelænder, hvis broen krydser farlige områder.