Køb af romaskine: sådan finder du den rigtige

Det tager tid, kræfter og energi at komme i form, og derfor er det vigtigt, at du burger energien på bedst mulig vis. Romaskinen er yderst effektiv til dette formål, da du ved roning får brugt mange af de store muskler. Ønsker du at investere i en romaskine, er det vigtigt, at du stiller dig disse spørgsmål først.  

Romaskinen sætter gang i mange muskler og er derfor den helt oplagte træningsmetode, hvis du for alvor vil komme i form. Fordelen ved at have romaskinen derhjemme er mere tid og muligheden for at tilpasse træningen til din hverdag. Flere forhandlere sælger romaskiner til træning i hjemmet og vil kunne give dig endnu mere information om de specifikke modeller, men generelt afhænger valget i særlig grad af følgende spørgsmål.

  • Hvor meget skal den bruges? Romaskinerne fås i forskellige prisklasser – fra knap 2.000 kroner til mere end 20.000 kroner. Det langt fra nødvendigt at investere i en model til mange tusinde kroner, men samtidigt er det også værd, at investere i en stabil maskine, der holder. Typisk bruges der mellem 2.000 og 8.000 kroner på en romaskine, hvis du planlægger moderat brug af maskinen. Skal maskinen bruges dagligt og måske af flere personer, anbefales det en romaskine i den lidt højere ende af prisklassen.
  • Hvor meget skal den fylde? Det er ikke alle, der har lige meget plads. Heldigvis fås der både store og små romaskiner samt modeller, der kan foldes sammen og pakkes væk, når de ikke bruges. Dette kan være en fordel, hvis du bor trangt eller helst ikke vil have romaskinen stående, når den ikke er i brug. Ved nogle modeller kan det dog gå ud over maskinens robusthed.
  • Hvor meget må den koste? Som bekendt går pris og kvalitet hånd i hånd, og ved købe af romaskiner er dette ingen undtagelse. De billige modeller er som regel baseret på elastikmodstand, som er passende til let brug. Den lidt dyrere kategori har magnetisk modstand, som giver en bedre oplevelse og mere stabilitet. I toppen er romaskinerne med luftmodstand, som kvalitetsmæssigt holder bedre end de billigere modeller, og som giver en fantastisk træ Bruges romaskinen meget ofte eller af flere, anbefales det at investere i en romaskine med luftmodstand.