Giv din bil et tag over hovedet

Som bilejer kan du sikkert nikke genkendende til, at det koster mange penge at have et køretøj. Det er især pengene til vedligeholdelse, der ender med at løbe på, når du skal sørge for, at din bil er køreklar i længere tid. Du har nok prøvet at være nervøs inden et bilsyn, fordi du frygtede den regning, der følger. Mange af de udgifter kommer, fordi bilen bliver slidt af at være udendørs. Vejret er hårdt ved bilens komponenter, og det spejler sig i dine regninger fra mekanikeren. For at mindske de regninger og holde din bil i bedste stand, kan du få dig en carport. Det er lidt simpelt sagt et tag til din bil, så den ikke bliver udsat for lige så meget fra moder naturs side. Lån pengene til din nye caport her – så mindsker du regningerne fra din mekaniker.

 

En garage uden vægge

Caportens funktion minder meget om garagens. En garage sikrer bilens ve og vel, og det samme gør caporten. Forskellen er bare, at garagen er en bygning med fire vægge, mens carporten er et tag, der bliver holdt op af nogle søjler. Carporten har bar den fordel, at det ikke er så voldsom en konstruktion. Det afspejler sig både i prisen og i den fremtoning, den har på din grund. Så hvis det handler om at holde bilen i bedre stand, kan en carport sagtens klare ærterne til en billigere skilling. Og så fylder den bare ikke det samme.

 

Carport som gør-det-selv projekt

Du kan faktisk selv sætte en carport op, hvis har altså har hænderne skruet rigtigt på. Det er som sagt en rimelig simpel konstruktion, som du kan slå op med nogle træsøjler og et tag, alt efter hvordan du gerne vil have, carporten skal se ud. Det er dog meget vigtigt, at du ved, hvad du laver, fordi carporten skal konstrueres rigtigt, så den ikke vælter sammen over din bil. Det ville være meget surt, når formålet er at beskytte bilen. Hvis du ikke er helt sikker på, om du evner at bygge en carport, bør du overlade arbejdet til professionelle. Det koster som sagt stadig mindre end at anlægge en garage, når du vælger at få andre til at bygge din carport. På den måde er du også sikker på, at carporten holder i lang tid, så du ikke skifter regningerne fra mekanikeren ud med regningerne fra tømreren.