Giv nemt din indretning mere kant

Er du træt af, at din indretning er kedelig, eller har du brug for inspiration til, hvordan du kan give den lidt mere kant og personlighed? Der skal faktisk slet ikke særlig meget til, hvis du synes, din boligindretning er lidt for kedelig på nuværende tidspunkt. Det handler om ikke at tænke over, hvad der er rigtigt og forkert, men nærmere at eksperimentere og springe ud i nye ting.

Skab rammerne for dine rum

Når du skal finde et sted af starte, når du skal indrette, kan du f.eks. starte med vægge, lofter og gulve. Det er nemlig det, der skaber rammerne for hvert rum. Det er altid en god start at få dem helt på plads først. Mal det der trænger til en klat maling, og slib det der trænger til en slibning. Hvis du vil gøre noget anderledes ved dine vægge, kan du finde noget smart tapet, der kan blive til en del af din indretning. Hvis ikke du før har kigget på tapet, vil du blive overrasket over hvor mange fine varianter, der findes.

Giv personlighed med anderledes pynt

Du kan give din bolig mere personlighed på mange forskellige måder. Du kan f.eks. lave en billedvæg, hvor du hænger billeder op, der betyder noget for dig, eller som du synes er flotte. Du kan også skabe personlighed ved at bringe noget humor ind i din indretning. Det kan du i form af humoristiske plakater, der har et sjovt citat, motiv el.lign. F.eks. kan du pynte dit køkken med en plakat med far jokes.

Kombinér nye farver

Når du vil give din indretning mere kant, handler det om at tænke lidt ud af boksen. Hvis du har nogle bestemte farver, du plejer at holde dig primært til, så prøv at spring ud i at vælge nogle helt nye farver. Det kan også være, at du finder en kombination af nogle farver, som du ikke ved første blik er helt tryg ved, men som du forelsker dig i senere hen, hvis du bare prøver det. Du kan få farverne ind i form af f.eks. vaser, sofapuder, tæpper, malerier el.lign.

Køb farvede møbler

For mange er det klart det sikreste valg at vælge hvide, sorte eller brune møbler. Hvis du vil pifte tingene op, kan du springe ud i at gå efter nogle farverede møbler i stedet. Det kan for alvor være med til at give noget kant.