Gør boligindretningen personlig med DIY

Er du en kreativ person som kan lide at lave DIY-projekter? Så har du en unik mulighed for at lave kreative ting til dit hjem som gør boligindretningen særlig personlig. Der findes et hav af DIY-projekter, som du kan lave. På nettet finder du gode ideer og masser af inspiration til dit næste projekt. Herunder får du også nogle gode ideer til, hvilke DIY-projekter til boligen, som du kan give dig i kast med.

Sy pyntepuder og tæpper til sofaen

En almindelig sofa kan hurtig blive elegant at se på ved at pynte sofaen med pyntepuder og tæpper. Du kan nemt og enkelt selv lave dine egne puder og tæpper. Lav f.eks. et quiltet tæppe af forskellige stofrester. Det gør tæppet levende og smukt. Mange stofforretninger sælger ofte stofrester til billige penge, som er velegnede til et quiltet tæppe.

Vil du sy dine egne puder? Find et par stykker stoffer og sy evt. pudens forside i én farve og bagsiden i en anden farve.

Når du skal sy puder og tæpper, er det en god ide at gøre det på en god symaskine. Køb Janome symaskiner hos Frank Toyota som er en symaskine i god kvalitet der fås i forskellige varianter alt efter dit behov.

Strik og hækl ting til boligen

Strik og hækling er populære aktiviteter for personer i alle aldre. Med strik og hækling kan du lave pyntegenstande og andre brugbare genstande til hjemmet. Hækl f.eks. nogle fine dækservietter til bordet eller en sød bordløber.

Er du mere til strik? Strik et lækkert tæppe som du kan bruge på de kølige dage.

Har du fået mod på at lave dine egne puder? Hækl eller strik et kvadrat på størrelse med en pude, og så den sammen med et pænt stykke stof. På den måde kan du selv kreere en dekorativ og personlig pyntepude til stuen.

Giv dine gamle møbler nyt liv

Har du et gammelt bord stående som trænger til nyt liv? Eller en slidt stol der kunne bruge et nyt betræk? Forvandl dine gamle møbler til nye, moderne møbler. Slib bordet ned og mal det efterfølgende i en frisk farve der passer til din indretningsstil. Kun din fantasi sætter grænser.

Udskift betrækket på din gamle stol ved at sy et nyt betræk. Janome symaskiner fås i varianter som er velegnet til syning af betræk. Vælg et pænt stof og giv stolen helt nyt liv.