Sådan får du en nem have

Har du et hus med have, ved du sikkert, hvor tidskrævende det kan være at passe haven. Græsset skal slås en gang om ugen, hækken skal klippes, ukrudtet skal fjernes og blomsterne skal vandes. Det behøver dog ikke at være svært eller en sur pligt at bruge tid i haven. Du kan nemlig vælge at anlægge en helt ny have, som hverken kræver megen tid eller overskud i hverdagen. Det kan du først og fremmest gøre ved at grave haven op, derefter anlægge bede, have et plankeværk i stedet for en hæk og indramme græsplænen med fliser.

Start forfra i haven

Hvis du vil anlægge en ny have, er det nemmest og hurtigst at grave haven op, vende jorden og samtidig udligne eventuelle højdeforskelle. Dette kan du få professionel hjælp til, men hvis du har mod på selv at gå i gang, kan du leje en rendegraver. Hvis du bor i nærheden af Randers eller Viborg, er der endda mulighed for at leje en rendegraver og en fagmand, som hurtigt og effektivt kan hjælpe med at gøre din have klar. Så skal du kun fokusere på at overveje, hvad du vil have lavet, så din have bliver nem at holde.

Gør haven nem og overskuelig

Hvis du vil have så nem og overskuelig en have som overhovedet muligt, er det en idé at anlægge mange små bede. Små bede kan pynte meget i både store og små haver, og de er oftest nemmere at vedligeholde end store bede, især hvis du dækker bunden med flis eller bunddækkende stauder, så du mindsker forekomsten af ukrudt.

Bede kan også være med til at indramme en græsplæne, så du bliver fri for at skulle stikke kanter. På den måde kan du i mange tilfælde nøjes med kun at skulle slå græsplænen en gang i mellem for at holde den pæn.

Udskift hækken med plankeværk

En hæk kan være meget tidskrævende, hvis den skal se skarp ud hele året rundt. Hækken vokser mest om sommeren, men for det optimale udtryk skal den klippes to gange om året. Det kan være en tidskrævende og hård beskæftigelse at skulle klippe hækken og rydde op efterfølgende. For at undgå dette, kan du vælge at anskaffe dig et plankeværk i ordentlig kvalitet i stedet for. Er træet blevet behandlet til at modstå vind og vejr, kan det ofte holde flere år uden at skulle opfriskes.