Guide: Sådan skaber du det perfekte hjemmekontor

Hjemmekontoret er blevet populært, og mange nyder fordel af det, da arbejdet på denne måde kan laves hjemmefra, men med en følelse af, at man sidder på en arbejdsplads. Dette forudsættes dog af, at hjemmekontoret er indrettet på en bestemt måde med en række nødvendige genstande. Typisk inventar, som man finder på et kontor, er eksempelvis computer, hæve/sænkeborde og skuffer, hvor man kan opbevare mapper og lignende. Læs denne guide og få hjælp til at skabe det perfekte hjemmekontor.

Find det rette rum

Et ordentligt og formålstjenligt hjemmekontor kræver de rigtige rammer. Derfor er der naturligvis nogle overvejelser, du skal gøre dig, når du skal vælge, hvilket rum i hjemmet der skal skabe rammerne for dit hjemmekontor. Det er en fordel at vælge et rum, der er placeret lidt afsides i huset, da du på denne måde kan undgå at blive forstyrret af larm og af andre, der går frem og tilbage mellem husets øvrige værelser. Det er desuden en rigtig god idé at vælge et rum, der har en dør, der kan lukkes, da du på denne måde kan skabe et aflukket rum, der ikke føles som en del af huset under arbejdsdagen.

Hvad har du brug for?

Gør op med dig selv, hvad dit hjemmekontor skal indeholde for at være mest fyldestgørende for dit arbejde. I det fleste tilfælde vil hjemmekontoret skulle indeholde helt basale ting som et bord, en stol og en reol, kommode eller andet, der kan bruges til opbevaring. Typisk vil hjemmekontoret også skulle indebære en eller flere computere, en printer, en telefon og alt det andet tekniske, der følger med lige præcis dine arbejdsopgaver. Med alle disse genstande vil hjemmekontoret også kunne bruges uden for et arbejdsøjemed, således de private regnskaber, papirer osv. også kan holdes styr på her.

Indret med det rette inventar

Når du har fundet ud af, hvad dit hjemmekontor skal indeholde, er det på tide at anskaffe sig det rette inventar. Det er en god idé at spørge sig frem i diverse møbelforretninger, da disse ofte har gode råd til, hvilke møbler der passer på et hjemmekontor. Et stort hit på hjemmekontoret vil uden tvivl være at investere i et hæve/sænkebord. Et hæve/sænkebord skaber muligheden for at skifte kropsholdning i løbet af arbejdsdagen, hvilket er rigtig godt, da det forhindrer, at man falder sammen i ryggen og med tiden får skader og smerter. Det er ligeledes vigtigt med en god stol, der støtter godt op i ryggen, og som er komfortabel at sidde på. På et hjemmekontor vil man typisk have brug for en masse plads til opbevaring af diverse mapper, papirer, opslagsværker mv. Derfor er det en god idé at investere i en stor og holdbar kommode eller reol, der kan opfylde dette ønske. Mange nyder desuden godt af at investere i nogle lyse gardiner, som tillader en masse lys at komme ind, men som samtidig kan skærme mod solen, hvis den står direkte ind af vinduet.

Den rette belysning

Med mange timer foran skærmen og papirerne er det vigtigt med den rette belysning, så man ikke anstrenger øjnene for meget. Desuden er morgenerne og dagene i vinterperiode meget mørke, så her får man ligeledes brug for god belysning. Mange benytter sig af en arkitektlampe på bordet, men med et hæve/sænkebord kan ekstra ledninger godt give problemer, når bordet skal køres op og ned. Derfor er det en god idé at anskaffe sig en lampe med det rette lysstofrør, der hænger i loftet, da denne kan give en rigtig god, behagelig belysning og samtidig ikke går i vejen, når man benytter sig af hæve/sænkefunktionen.