Harmonisk indretning med sjæl

De fleste mennesker indretter sit hjem hen ad vejen. Man køber møbler, man kan lide og supplerer med tilbehør så som puder, tæpper, lamper, nips mm. Mange har også arvet møbler og andre genstande, som også skal have en plads i hjemmet. Inden man ser sig om, er det hele blevet et stort miks, som desværre hurtigt kan virke rodet og usammenhængende. Her kommer vi ind på nogle af de aspekter, du kan tage med i dine overvejelser og nogle designgreb du kan anvende, hvis du gerne vil have et hjem med harmoni og identitet, men er endt med et virvar af forskellige ting, der råber i munde på hinanden og slet ikke vil samme vej.

Bevar din identitet i indretningen

Indretning og boligtilbehørHvis du ikke bare vil følge trenden og have et hjem som alle andre, gælder det om at få skabt en sammenhæng i hjemmet uden at miste det særegne som adskiller dit hjem fra alle andres. Derfor er det vigtigt ikke bare at skifte alle møbler og ting ud med nye. Det vil gøre dit hjem upersonligt. De nye ting du køber skal du udvælge nøje, så de supplerer dem du har og holder af. Der er efterhånden rig mulighed for at sidde hjemme i stuen og vælge de ting, der vil sætte prikken over i’et i dit hjem. Der er en del hjemmesider med et rigt udvalg af boligtilbehør, som du måske ellers ikke har adgang til der, hvor du bor. Udnyt den mulighed og undersøg markedet før du vælger.

Designgreb

Der er nogle vigtige designgreb, du kan tage i brug, når du skal indrette dit hjem, men stadig gerne vil bevare personligheden og din identitet i indretningen. Det drejer sig om at skabe en sammenhæng uden at det bliver kedeligt og ensformigt. Det du skal tænke på er:

  • Harmoni og balance
  • Farveforløb
  • Stoflighed
  • Kontraster

Hvordan skaber man harmoni og balance?

Når du kigger rundt i dit hjem kan dine øjne så finde ro? Harmoni og balance handler om, at der ikke er noget, der stikker ud på en forstyrrende og irriterende måde. Eller at rummet ”vælter”, fordi møblerne er placeret kompositorisk uhensigtsmæssigt. Hvis du for eksempel har en indretning i meget lyse lette toner, kan et tungt mørkt møbel eller genstand midt i det hele virke malplaceret og ødelægge indtrykket af rummet. Eller hvis alle møbler står langs den ene væg og, der ikke er noget ved den anden.

Farveforløb

Farver er en vigtig ting i en indretning og kan være med til at skabe harmoni og balance. Det er ikke sådan, at bare fordi det hele er i samme farve, så er der harmoni. Det bliver hurtigt kedeligt, hvis ikke du er virkelig dygtig til at skabe variationer på andre måder. Er du ikke så farvekyndig er det en god ide at kigge i indretningsblade eller på nettet efter eksempler, som du kan blive inspireret af. Selvfølgelig skal du også kigge på, hvad du har i forvejen, før du forelsker dig i en farvekombination.

Stoflighed

For at skabe hjemlige og indbydende rum er det vigtigt at du tænker på, at der skal være tekstiler i rummene. Det vil sige, du skal finde puder til sofaen, tæpper til gulvet og måske gardiner. Det kommer meget an på størrelsen på dine rum, hvad der er behov for. Har du store rum og vinduer er det flot med gardiner. Er dine rum små er det måske mere puderne til sofaen du skal koncentrere dig om.

Husk kontraster

For ikke at få harmoniske men kedelige rum uden identitet, er det vigtigt at huske kontraster. Det kan være gamle arvede ting, der bryder den ellers moderne indretning eller det kan være en farve der bryder med et ellers afstemt farveforløb. Kunsten er dog at få kontrasterne til at forstyrre øjet på den gode måde, så det ikke bliver en uharmonisk irritation.
Find mere inspiration til billig indretning på 24nyt.dk